Connect with us
Header Leaderboard Ad Code

Αθλητικά

Α’ Εθνική Γυναικών: Βαριά ήττα για τις γυναίκες του Αγροτικού Αστέρα από τον ΠΑΟΚ

Published

on

Για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου

Με ντέρμπι άνοιξε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής για την Α’ Εθνική Γυναικών με τις γυναίκες του Αγροτικού Αστέρα να υποδέχονται τον ΠΑΟΚ στον Εύοσμο και να γνωρίζουν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα με σκορ 3-0. Στην αναμέτρηση βρέθηκε ο βοηθός προπονητή της Εθνικής Ομάδας Γυναικών, Αλέξης Κατικαρίδης.

Οι «ασπρόμαυρες» ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση και άνοιξαν το σκορ με την Σπυριδωνίδου στο 15′ λεπτό με τις πράσινες να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν στο passing game του δικεφάλου και να δέχονται το τέρμα. Τα κορίτσια της Γλυκερίας Γκατζογιάννη, δεν είχαν καθαρό μυαλό και κλείστηκαν στην περιοχή τους με αποτέλεσμα να δέχονται αλλεπάλληλες επιθέσεις. Στο 41′ η Μίτκου έκανε το 0-2 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Αγροτικός Αστέρας πίεσε αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει φάσεις που θα τον ξανά έβαζε στο παιχνίδι. Ο δικέφαλος είχε την κατοχή δημιούργησε φάσεις μπροστά από την εστία της Ριζοπούλου και έφτασε και σε τρίτο τέρμα, καθώς στο 82ο λεπτό, η Σπυριδωνίδου πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 0-3 που ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.