Header Leaderboard Ad Code

Αθλητικά

Δεύτερη νίκη για τον Μακεδονικό

Αρκετή διάθεση από τους παίκτες του  Γιώργου Αμανατίδη

Δείχνοντας κατά διαστήματα ψήγματα από τις ιδέες, την καλή χημεία και τη φιλοσοφία του, ο Μακεδονικός επικράτησε με σκορ 3-0 επί της Αναγέννησης Επανομής στη δεύτερη φιλική αναμέτρηση της φετινής προετοιμασίας.

Οι «πράσινοι» επέδειξαν ιδιαίτερη διάθεση από την αρχή ως το τέλος του αγώνα, και κατάφεραν να προηγηθούν στο 32ο λεπτό, όταν ο Γαρύφαλλος ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι που είχε κερδίσει ο Καράμπελας.

Είχαν προηγηθεί τρεις μεγάλες ευκαιρίες, τόσο με τον Ζαννάκη που αστόχησε δις, όσο και με τον Τοπούζη, που δοκίμασε να περάσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε τετ-α-τετ, όμως δεν τα κατάφερε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο έμπειρος φορ είχε δοκάρι σε εκτέλεση εξ επαφής, πριν ο Μακεδονικός γράψει το 2-0 με δράστη τον Καράμπελα στο 52′. Ο δραστήριος μέσος των γηπεδούχων συνεργάστηκε ωραία με τον Γαρύφαλλο, μετά από κόψιμο του Δοξάκη στο κέντρο, και πλάσαρε εύστοχα για το δεύτερο γκολ της ημέρας.

Στο 74ο λεπτό, ο Τοπούζης έστρωσε στον Γαρύφαλλο και ο αρχηγός του Μακεδονικού με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή με το αριστερό πόδι έκανε το 3-0, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αποψινή αναμέτρηση.

Οι «πράσινοι» δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι, συνέχισαν να πιέζουν και να τρέχουν σε κάθε φάση, δείχνοντας προσήλωση και εργατικότητα και στέλνοντας θετικά μηνύματα στο προπονητικό επιτελείο.

Έκτός αποστολής έμειναν για προληπτικούς λόγους οι Τσουκάνης (ράμματα στο πρόσωπο) και Κεφαλάς, Τσιαμπάζης, Κυρανάς και Παπαδόπουλος (μυϊκές ενοχλήσεις).

Επόμενο φιλικό παιχνίδι για τον Μακεδονικό την Τετάρτη (01/09) στη Δράμα, κόντρα στη Δόξα Δράμας.

Η βασική 11άδα του Μακεδονικού: Γουναρίδης, Χασάνογλου, Σαραγιώτης, Βασιλείου, Καραμπάς, Δοξάκης, Καράμπελας, Γαρύφαλλος, Γρηγοριάδης, Ζαννάκης, Τοπούζης

Αγωνίστηκαν ως αλλαγή οι: Καζέλης, Ντούρος, Νατσιόπουλος, Μαρνέρης, Τοπουζίδης, Μπενάκης, Βασιλάκης, Δαλκίδης, Παναγιώτου και Καζάνας