Connect with us
Header Leaderboard Ad Code

Αθλητικά

Έχυσε την καρδάρα με το γάλα ο Ηρακλής. Ισοπαλία για Μακεδονικό και ήττα για ΑΕ Ευόσμου

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Με κατεβασμένα κεφάλια οι ομάδες της δυτικής Θεσσαλονίκης, καθώς καμιά ομάδα δεν μπόρεσε να γευτεί την χαρά της νίκης.

Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 για τον Ηρακλής Αμπελοκήπων με τον Εθνικό Σοχού σε μια αναμέτρηση με πολλά νεύρα και από τις δύο ομάδες. Το σκορ άνοιξε ο Εθνικός Σοχού με τον Θεοδωρίδη στο 66′ λεπτό, ενώ δέκα λεπτά αργότερα, ο Πορτουλίδης ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι με τον Ηρακλή να φεύγει με τον έναν βαθμό. Πλέον, ο «γηραιός» να βρίσκεται στο -5 από την πρώτη θέση και τον Ορφέα Ξάνθης.

Λύτρωση στα τελευταία λεπτά για τον Μακεδονικό, που απέσπασε ισοπαλία εκτός έδρας 2-2 με τον Αετό Βαρβάρας στη Χαλκιδική. Οι «πράσινοι» δέχτηκαν το πρώτο τέρμα λίγα λεπτά πριν την ανάπαυλα και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ισοφάρισαν. Λίγα λεπτά αργότερα δέχτηκαν το 2-1 και στα τελευταία λεπτά πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας σε μια αναμέτρηση που ο Μακεδονικός αδίκησε τον εαυτό του.

Παρά την εντός έδρας νίκη με τον Ελπίς Σαπών την Πέμπτη, η ΑΕ Ευόσμου θα μπορούσε να αποφύγει περισσότερο τον υποβιβασμό αλλά της τα χάλασε η Αναγέννηση Θαλασσιάς που με μία τελική πήρε το τρίποντο με 0-1 στο Δημοτικό γήπεδο Διαβατών και βύθισε τους «Μπλαουγκράνα» στις τελευταίες θέσεις.

Το ντέρμπι της αγωνιστικής ανάμεσα σε Ποσειδώνα Μηχανιώνας και Αγροτικό Αστέρα Ευόσμου δεν πραγματοποιήθηκε, λόγω κρουσμάτων που βρέθηκαν στους «σταχυοφόρους».