Header Leaderboard Ad Code

Αθλητικά

Φιλική νίκη του Μακεδονικού επί του Ηρακλή Αμπελοκήπων

Χωρίς να εντυπωσιάσει ο Μακεδονικός πήρε τη νίκη με 2-1

Σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής στο γήπεδο του Μακεδονικού, η ομώνυμη ομάδα επικράτησε με 2-1 του Ηρακλή Αμπελοκήπων, χωρίς όμως να εντυπωσιάσει.

Οι «πράσινοι» δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, ήταν όμως αποτελεσματικοί και πέτυχαν από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Μακεδονικός προηγήθηκε 1-0 στο 15ο λεπτό με αυτογκόλ του Τσαλμά, μετά από σέντρα του Τσουκάνη και μια όμορφη επίθεση της ομάδας του Γιώργου Αμανατίδη που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Ηρακλής Αμπελοκήπων ισοφάρισε στο 57ο λεπτό με σουτ του Μετάι, σε φάση που ξεκίνησε από κόρνερ και στην οποία η άμυνα των φιλοξενούμενων αδράνησε. Δέκα λεπτά αργότερα και στο 67′, ο Τοπούζης έβαλε τον Μακεδονικό ξανά μπροστά στο σκορ, πετυχαίνοντας ένα πολύ όμορφο τέρμα με κεφαλιά.

Ηρακλής Αμπελοκήπων (Δανδίκας): Αθανασίου, Τσαλμάς, Χατζηιγνατίδης, Δουρβατζίδης, Κοντέων Κοτούλας, Μετάι, Βασσάρας,Παλιάτσος, Μποΐδης, Μαρμαρίδης.

Μακεδονικός (Αμανατίδης): Γουναρίδης, Χασάνογλου, Σαραγιώτης, Βασιλείου, Μπενάκης, Μπόικα, Γαρύφαλλος, Νατσιόπουλος, Ζαννάκης, Τσουκάνης, Τοπούζης.