Connect with us
Header Leaderboard Ad Code

Αθλητικά

Γ’ Εθνική: Γκέλα για Ηρακλή, «νίκες χρυσάφι» για ΑΕ Ευόσμου και Μακεδονικό. Βαριά ήττα για Αγροτικό Αστέρα

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής της Γ’Εθνικής κατηγορίας

«Σκούρα» τα βρήκε ο Ηρακλής Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης σε εντός έδρας παιχνίδι για την 12η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής κατηγορίας απέναντι στον Άρη Αβάτου με «λευκή» ισοπαλία 0-0 στο «Κωνσταντίνος Καραμανλής». Στο πρώτο ημίχρονο ο Γηραιός, δημιούργησε αρκετές φάσεις αλλά του έλειψε το εύκολο γκολ στο πρώτο 45λεπτο. Στην επανάληψη, ο Ηρακλής έκλεισε τον Άρη Αβάτου στα καρέ αλλά δεν μπόρεσε μέχρι το τελευταίο λεπτό να βρει δίχτυα και έχασε πολύτιμο έδαφος για την άνοδο.

Ευρεία νίκη του Μακεδονικού στην Ευκαρπία με σκορ 5-1 απέναντι στον ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας με τους «πράσινους» που από τα πρώτα λεπτά έδειξαν ότι θέλουν την νίκη και την βρήκαν σε διάστημα ενός λεπτού με τον Ζαννάκη στο 34′ και τον Ρακαβίνα στο 35′ λεπτό, με τους γηπεδούχους να κλείνουν ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο με όμορφες συνεργασίες και αρκετές ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Παντζιαρά δεν κατέβασαν ταχύτητα και σημείωσαν ακόμη δύο γκολ, με τους φιλοξενούμενους απλά να μειώνουν σε 5-1 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Νίκη «χρυσάφι» για την ΑΕ Ευόσμου εντός έδρας με 1-0 επί του Απόλλωνα Παραλιμνίου, οι γηπεδούχοι μέχρι τα μισά του πρώτου μέρους είχαν κάποιες φάσεις για να προηγηθούν απέναντι στο Παραλίμνιο, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν στροφές αλλά το 0-0 να παραμένει μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες είχαν από δύο ευκαιρίες αλλά οι Μπλαουγκράνα στο 82′ άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λάμι και πήραν την πιο σημαντική νίκη στο πρωτάθλημα.

Βαριά εντός έδρας ήττα με σκορ 4-1 από τον Εδεσσαϊκό γνώρισε ο Αγροτικός Αστέρας, παρότι προηγήθηκε νωρίς στο 3ο λεπτό ο Αγροτικός Αστέρας με τον Κατσιάκη, ο Εδεσσαϊκός γύρισε «τούμπα» την αναμέτρηση πετυχαίνοντας 3 γκολ σε 14′ λεπτά με τους παίκτες του Μάκη Κατσαβάκη να έχουν χάσει τη συγκέντρωση τους και να μην μπορούν να αντέξουν την πίεση των φιλοξενούμενων. Στην επανάληψη ο Εδεσσαϊκός πέτυχε και 4ο γκολ, με τους «σταχυοφόρους» να ξεχνάνε την άνοδο οριστικά.