Connect with us
Header Leaderboard Ad Code

Αθλητικά

Γ’ Εθνική: Ήττα και μισός υποβιβασμός για Ηρ.Αμπελοκήπων. Νίκες για Μακεδονικό και Αγρ.Αστέρα

Αύξησε τη διαφορά στο +11 ο Αγροτικός Αστέρας

Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους Μακεδονικός και Αγροτικός Αστέρας στην 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, ενώ ο Ηρακλής Αμπελοκήπων ήττήθηκε και βάσει της εικόνας και της αγωνιστικής κατάστασης στην οποία βρίσκεται μόνο με θαύμα θα αποφύγει τον υποβιβασμό.

Πιο αναλυτικά, ο Ηρακλής Αμπελοκήπων έχασε εντός έδρας με σκορ 2-0 από τον Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων Ημαθίας και πλέον βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα.

Με το ευρύ 3-0 επικράτησε ο Μακεδονικός εις βάρος της Θύελλας Σαρακηνών. Πολύ γρήγορα ο Μακεδονικός άνοιξε το σκορ 1-0 στο 15ο λεπτό με τον Ζαννάκη που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, ο Θεοδωρίδης, πέτυχε το 2-0 σε μια πανομοιότυπη φάση, μετά από ωραία σέντρα του Γαρύφαλλου στο 55′. Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα, στο 58′, γράφτηκε και το 3-0 με αυτογκόλ και έτσι οι “πράσινοι” έμεινα μόνοι στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Συνεχίζει ακάθεκτος και αήττητος ο Αγροτικός Αστέρας που πέρασε και από την έδρα του Ορφέα Ξάνθης με το τέρμα του Μπουλγκουρίδη στο 4ο λεπτό και παρέμεινε πρώτος και αύξησε τη διαφορά στους 11 πόντους από τον δεύτερο Άρη Αβάτου.