Connect with us
Header Leaderboard Ad Code

Αθλητικά

«Γκέλα» για Ηρακλή και Αγροτικό Αστέρα, νίκη για Μακεδονικό, ήττα για ΑΕ Ευόσμου (vid)

Ολοκληρώθηκε η Πασχαλινή-εμβόλιμη 8η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής κατηγορίας

Μόνο ο Μακεδονικός κατάφερε να επικρατήσει από τις ομάδες της Δ.Θεσσαλονίκης για την 8η αγωνιστική, καθώς κέρδισε εντός έδρας με 2-0 επί του Εθνικού Γιαννιτσών. «Μπλόκο» έβαλαν Θύελλα Σαρακηνών και Απόλλων Παραλιμνίου σε Αγροτικό Αστέρα (1-1) και Ηρακλή Αμπελοκήπων ( 2-2), ενώ η ΑΕ Ευόσμου ήταν η χαμένη της αγωνιστικής με 3-2 εκτός έδρας από τον Νέστο Χρυσούπολης.

Ο Ηρακλής Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης ήρθε ισόπαλος εντός έδρας 2-2 με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου. Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ηρακλής είχε την κατοχή αλλά μεσοεπιθετικά δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάποια σημαντική φάση, με τους Σερραίους να σκοράρουν στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου και να ανοίγουν το σκορ (0-1) με τον Σοφιανό. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Σπύρου Μπεξαβάνου είχαν την κατοχή, δημιούργησαν φάσεις και ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Ροτζέριο Μάρτινς. Ο Απόλλωνας πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Γαίδαρτζή στο 73′ λεπτό με τον Ηρακλή να πετυχαίνει στο τέλος την ισοφάριση με πέναλτι (δείτε εδώ την ισοφάριση). Πλέον, ο «γηραιός» βρίσκεται στο -6 από την πρώτη θέση του 1ου ομίλου που οδηγεί στην άνοδο.

Ο Μακεδονικός πέτυχε την 2η νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με 2-0 εντός έδρας τον Εθνικό Γιαννιτσών. Οι «πράσινοι» από την αρχή της αναμέτρησης ήταν κυρίαρχοι χωρίς να απειληθούν από τους φιλοξενούμενους και προηγήθηκαν με 1-0 που ήταν το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ανδρέα Παντζιαρά, δημιούργησαν φάσεις μπροστά από την εστία του Εθνικού και κατάφεραν να πετύχουν και 2ο τέρμα στο 68′ λεπτό που ήταν και το τελικό σκορ.

Στο «Δημήτρης Κοντικάκης», ο Αγροτικός Αστέρας φιλοξένησε τη Θύελλα Σαρακηνών και έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς, καθώς ήρθε ισόπαλος με 1-1 και βρίσκεται στο -2 από την πρώτη θέση του 2ου ομίλου. Την επόμενη αγωνιστική αγωνίζεται στη Μηχανιώνα με τον τοπικό Ποσειδώνα σε μια αναμέτρηση που χαρακτηρίζεται «τελικός» από τους «σταχυοφόρους».

Η ΑΕ Ευόσμου έχασε με ανατροπή 3-2 από τον Νέστο Χρυσούπολης και αρχίζει να αγχώνεται, διότι βρίσκεται στις θέσεις του υποβιβασμού. Οι «Μπλαουγκράνα» άνοιξαν γρήγορα το σκορ του αγώνα και προηγήθηκαν με 1-0 επί του Νέστου Χρυσούπολης στη Καβάλα αλλά πριν την ανάπαυλα του αγώνα δέχθηκαν την ισοφάριση με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι γύρισαν την αναμέτρηση, όμως η ΑΕ Ευόσμου ισοφάρισε σε 2-2 αλλά στο 78′ λεπτό δέχθηκε το τελικό 3-2 που την αφήνει μια πίκρα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.