Η ΔΕΚΑ κατέκτησε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων

Published

on

Μεθυσμένη πολιτεία η ακαδημία 10Α που κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδας

Η Ακαδημία ΔΕΚΑ που εδρεύει στον δήμο Κορδελιού-Ευόσμου αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας καθώς κέρδισε το αξιόμαχο Περιστέρι στον τελικό με 59-58.

Σε έναν συγκλονιστικό στην εξέλιξή του αγώνα η ΔΕΚΑ επικράτησε του Περιστερίου με 59-58 και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια του 49ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων που πραγματοποιήθηκε στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Το Περιστέρι ξεκίνησε πιο δυνατά στον αγώνα παίρνοντας μικρό προβάδισμα (8-4, 3΄16΄΄). Η ΔΕΚΑ γρήγορα ισορρόπησε το παιχνίδι μειώνοντας σε 10-9 (4΄06΄΄), όμως οι Περιστεριώτες με ένα ξέσπασμα προηγήθηκαν με 20-11 (8΄26΄΄). Η συνέχεια ανήκε στους Θεσσαλονικείς καθώς παίζοντας πολύ καλά κοντά στο καλάθι όχι μόνο ισοφάρισαν σε 25-25 (12΄33΄΄), αλλά στη συνέχεια με εύστοχα σουτ εντός και εκτός παιδιάς ξέφυγαν με 38-29 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Η ΔΕΚΑ έδειχνε πιο «διαβασμένη» και παρά το γεγονός ότι το Περιστέρι κατάφερε να περιορίσει τον Σαμοντούροφ, τα εκπληκτικά ποσοστά του Λιοτόπουλου σε συνδυασμό με την εξαιρετική άμυνα των Θεσσαλονικέων διεύρυναν τη διαφορά σε 51-36 (25΄47΄΄).

Το Περιστέρι αντέδρασε και κατέβασε σε μονοψήφια τη διαφορά στο 46-54 (32΄28΄΄) και στη συνέχεια σε 56-57 (37΄02΄΄). Τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν σε θρίλερ, στο οποίο ο Μπιλάλης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της δυτικών προαστίων με 58-57 με 53΄΄ να απομένουν. Ήρθαν όμως οι δύο εύστοχες βολές του Τσιμερίκα για να γράψουν το 58-59 4΄΄ πριν το τέλος, με την ΔΕΚΑ να πανηγυρίζει την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 21-18, 29-38, 40-54, 58-59

Πολυτιμότερος παίκτης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ, κατακτώντας με τη ΔΕΚΑ τον τίτλο.

Η καλύτερη πεντάδα του τουρνουά: Σαμοντούροβ, Λιοτόπουλος, Πλώτας, Ζούγρης, Μπιλάλης.