Connect with us
Header Leaderboard Ad Code

Αθλητικά

Ο Κουγιουμτσίδης ασημένιος στα 79κ. ελευθέρας πάλης του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος

Κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο αφού ηττήθηκε στον τελικό με 3-1 από τον Μιχάιλοφ

Με το ασημένιο μετάλλιο ολοκλήρωσε την παρουσία του στα 79κ. ελευθέρας πάλης ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης. Ο 22χρονος πρωταθλητής ηττήθηκε 3-1 στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος από τον Μιχάιλοφ.

Ο 22χρονος παλαιστής απέκλεισε αρχικά τον Ισπανό Ράμος και στη συνέχεια τον Μαγκομέντοφ από την Βόρεια Μακεδονία για να μπει στη ζώνη των μεταλλίων.

Στα ημιτελικά με αδιανόητη ανατροπή στο φινάλε επικράτησε 12-10 του Αρμάν Αβαγκιάν και εξασφάλισε την παρουσία του στον τελικό. Εκεί αντιμετώπισε τον Βασίλ Μιχάιλοφ.

Ο Κουγιουμτσίδης προηγήθηκε 1-0, καθώς ο αντίπαλός του δέχθηκε συνεχείς παρατηρήσεις, ωστόσο ο Ουκρανός προηγήθηκε 2-1 στο πρώτο μισό.

Στη συνέχεια ο Έλληνας πρωταθλητής έψαξε τον τρόπο να ξεκλειδώσει τον αντίπαλο του και να πάρει το προβάδισμα, ωστόσο ο Ουκρανός πήρε τη νίκη με το τελικό 3-1.

Ο Κουγιουμτσίδης επιβεβαίωσε για μια ακόμα φορά πως ανήκει ανάμεσα στους κορυφαίους αθλητές της κατηγορίας του.

Πηγή: sport24.gr