Ο Μακεδονικός πήρε το τρίποντο και τίμησε τον Ρότσα

Published

on

Κέρδισαν οι πράσινοι τον Θεσπρωτό με 2-0

Με γκολ και ασίστ από τον Μίλος Μιλισάβλιεβιτς, αλλά και άμυνα που ανταποκρίνεται στις δυσκολότερες προκλήσεις, ο Μακεδονικός πήρε τη δεύτερη νίκη του στην σεζόν – και έκανε το 2/2 εντός έδρας – επικρατώντας με σκορ 2-0 απέναντι στον Θεσπρωτό για την 3η αγωνιστική της Betsson Super League 2!

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με πολλή βροχή, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι, όταν ο Μπονίγια πάτησε περιοχή στο 5′ και εκτέλεσε με το αριστερό, στέλνοντας τη μπάλα στην αγκαλιά του Γουναρίδη.

Ο Μακεδονικός πήρε την μπάλα στα πόδια του και, με υπομονετική και στοχευμένη κυκλοφορία, αναζήτησε λύσεις. Στο 26ο λεπτό, ο Σαραντίδης έκλεψε με πίεση κοντά στο κόρνερ, μπήκε περιοχή και έσπασε τη μπάλα στον επερχόμενο Μιλισάβλιεβιτς. Ο Σέρβος είχε την ψυχραιμία να κάνει ωραίο κοντρόλ και να βρεθεί απέναντι στον Τσιμόπουλο, όμως από το τσίμπημα που έκανε, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!

Ένα λεπτό μετά, ο Τσουκάνης έπαιξε ωραία το «ένα-δύο» με τον Λεωνιδόπουλο, σέντραρε γλυκά και βρήκε τον Σαραντίδη. Ο Εβρίτης φορ είχε την ευκαιρία να «πληγώσει» με κεφαλιά από την μικρή περιοχή την πρώην ομάδα του, όμως ο Τσιμόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά! Στη συνέχεια της φάσης, η μπάλα στρώθηκε στον Μιλισάβλιεβιτς που σούταρε με δύναμη, όμως και πάλι ο Τσιμόπουλος είχε απάντηση, παρά την κόντρα της μπάλας στα σώματα! Οι δύο ομάδες αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια με νέα εντυπωσιακή απόκρουση του Τσιμόπουλου σε βολέ του Τσουκάνη και με τον ήλιο να έχει κάνει την εμφάνιση του στην Θεσσαλονίκη.

Βγαίνοντας για το δεύτερο ημίχρονο, οι «πράσινοι» ήταν έτοιμοι να ζητήσουν τη νίκη όσο τίποτε άλλο. Ο Μπρατσιάνη δε βρήκε εστία με το γυριστό σουτ στο 51′, μετά από κόρνερ του Τσουκάνη, με τον Θεσπρωτό να έχει απάντηση στο 58′ σε άσχημη εκτέλεση του Δρίτσα από καλή θέση.

Με τον Γιώργο Αμανατίδη να ετοιμάζει διπλή αλλαγή, η λύση ήρθε στο 59ο λεπτό! Μετά από πολύ ωραία και γρήγορη ανάπτυξη, ο Μιλισάβλιεβιτς μοίρασε τη μπάλα δεξιά στον Ζαννάκη, εκείνος έκανε δυνατή σέντρα βρίσκοντας σε θέση βολής τον Σαραντίδη που, χάνοντας τον βηματισμό του, έστρωσε άθελα του τη μπάλα στον Μιλισάβλιεβιτς. Από κοντά, ο Σέρβος μέσος δεν αστόχησε και έκανε το 1-0!

Αμέσως μετά, στο παιχνίδι πέρασε ο Σιμόνι, και μόλις στο 63ο λεπτό, μετά από ασίστ του Μιλισάβλιεβιτς, ο Αλβανός φορ βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του Θεσπρωτού και με υποδειγματικό τελείωμα έγραψε το 2-0 δίνοντας το έναυσμα των θερμών πανηγυρισμών στην κερκίδα των «πρασίνων»!

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε έπειτα, με τον Λύγκα να απειλεί με σουτ εκτός περιοχής και τον Γουναρίδη να μπλοκάρει σταθερά, στην καλύτερη στιγμή των φιλοξενούμενων. Ο Μακεδονικός απείλησε με Σάντσεθ και Τσιλιγγίρη, αλλά το σκορ παρέμεινε στο 2-0.

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική εντός έδρας νίκη του Μακεδονικού στο φετινό πρωτάθλημα, μετά την πρεμιέρα (2-0) κόντρα στη Νίκη Βόλου, με το σύνολο του Αμανατίδη να διατηρεί και στα δύο παιχνίδι ανέπαφη την εστία του!

Επόμενη δοκιμασία για τους «πράσινους» στην Πέλλα, απέναντι στον Αλμωπό Αριδαίας, για την 4η αγωνιστική.

Μακεδονικός (Αμανατίδης): Γουναρίδης, Μπρατσιάνη, Λισγάρας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Ζαννάκης (67′ Σάντσεθ), Μιλισάβλιεβιτς (67′ Τσιλιγγίρης), Γαρύφαλλος (78′ Τσιφτσί), Σαραντίδης (60′ Σαραντίδης)

Θεσπρωτός (Ρότσα): Τσιμόπουλος, Τρουμπούκης, Γώγος, Βασιλάκης, Ρίζος, Μίγγος (50′ Μαρτίνεθ), Μπίκας (77′ Πανταζέλος), Διγκόζης (60′ Λύγκας), Δρίτσας (77′ Αδαμάκης), Κωνσταντίνου, Μπονίγια

Βραβεύτηκε ο Ρότσα για την προσφορά του στο ελληνικό ποδόσφαιρο

Στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής της Betsson Super League 2 με τον Θεσπρωτό, ο Μακεδονικός βρήκε μια σπουδαία αφορμή για να τιμήσει τον κ. Χουάν Ραμόν Ρότσα, θρύλο του ελληνικού ποδοσφαίρου και νυν προπονητή στον σύλλογο της Ηγουμενίτσας.

Πριν από τη σέντρα του αγώνα, λοιπόν, εκ μέρους του Μακεδονικού, ο πρώην συμπαίκτης του κ. Ρότσα στον Παναθηναϊκό και νυν νομικός του Μακεδονικού, κ. Λάκης Σημαιοφορίδης, απένειμε τιμητική πλακέτα στον προπονητή του Θεσπρωτού για το ήθος και την προσφορά του στο ελληνικό ποδόσφαιρο, σε μια όμορφη συνάντηση των δύο φίλων και με πολλά χαμόγελα.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης και αφού ολοκλήρωσε τις δηλώσεις του στην κάμερα της ΕΡΤ, ο κ. Ρότσα δέχτηκε θερμή χειραψία και συγχαρητήρια από τον Πρόεδρο του Μακεδονικού, κ. Παύλο Ανδρώνη, που εξήρε σε προσωπικό επίπεδο το ήθος του ανθρώπου και του προπονητή Ρότσα και του ευχήθηκε καλή συνέχεια.