Super League 2: ‘Ηττα για τον Μακεδονικό στις Σέρρες

Published

on

Του έλειψε το γκολ: Πανσερραϊκός – Μακεδονικός 2-0

Την δεύτερη ήττα της σεζόν γνώρισε ο Μακεδονικός στην 6η αγωνιστική της Betsson Super League 2, έπειτα από τα δύο γκολ που δέχτηκε στο δεύτερο ημίχρονο της εκτός έδρας αναμέτρησης με τον Πανσερραϊκό.

Με τον κόσμο στο πλευρό τους, οι παίκτες του Γιώργου Αμανατίδη παρουσίασαν εξαιρετικό πρόσωπο σε μεγάλο διάστημα του αγώνα, τόσο στην αμυντική τους οργάνωση όσο και στην επιθετική παραγωγή, και έδειξαν ότι κοιτάζουν στα μάτια όλα τα διαφαινόμενα φαβορί του Βορείου Ομίλου.

Γνωρίζοντας καλύτερα την Αρένα των Λεόντων, οι γηπεδούχοι προσαρμόστηκαν πιο γρήγορα στο γήπεδο και πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων για το πρώτο δεκάλεπτο, δίχως ωστόσο να καταφέρουν να φανούν απειλητικοί. Η πιο επικίνδυνη κατάσταση που δημιούργησαν, γύρω από τα καρέ του Γουναρίδη, ήταν όταν ο Σαΐντ έτρεξε στη πλάτη της άμυνας αλλά δεν πρόλαβε την γρήγορη έξοδο του τερματοφύλακα του Μακεδονικού που απομάκρυνε έγκαιρα.

Έπειτα, και με την καταρρακτώδη βροχή να συνεχίζει αμείωτη, οι «πράσινοι» απέδειξαν ότι η βροχή τούς ταιριάζει φέτος, παίρνοντας ανά διαστήματα τα ηνία με ωραία κυκλοφορία της μπάλας και αναζητώντας διαδρόμους και συνεργασίες. Στο 25ο λεπτό, ο Παναγιωτούδης βρέθηκε με χώρο για σουτ, αλλά ο Γιαννίκογλου μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα, σε μια φάση που ζέστανε σημαντικά τους δεκάδες φιλάθλους του Μακεδονικού που ταξίδεψαν στις Σέρρες για να εμψυχώσουν τους «πρασίνους».

Ο Μακεδονικός είχε σε κέφια όλη τη μεσοεπιθετική γραμμή, με Λεωνιδόπουλο και Παναγιωτούδη να κάνουν τους μαέστρους και ΓαρύφαλλοΜιλισάβλιεβιτς και Τσιλιγγίρη να προσθέτουν τη φαντασία λίγο πιο μπροστά στο γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν επικίνδυνα περιοχή με τους δύο τελευταίος, με την άμυνα του Πανσερραϊκού να προλαβαίνει να κόψει τα γυρίσματα τους, ενώ δύο φορές ο Μιλισάβλιεβιτς και μία ο Γαρύφαλλος απείλησαν από καλές θέσεις εκτός περιοχής, με τη μπάλα πότε να σταματά σε σώματα και πότε να συναντά τα σταθερά χέρια του Γιαννίκογλου.

Με το πόδι σταθερά στο γκάζι, οι «πράσινοι» πρόσθεσαν επιπλέον πίεση στα καρέ των «Λιονταριών» στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με Τσουκάνη και Γαρύφαλλο να κάνουν δύο ωραίες κούρσες στην αριστερή πτέρυγα και να σεντράρουν πολύ επικίνδυνα, και τον Σιμόνι στην πρώτη ευκαιρία να πιάνει μια όχι τόσο γεμάτη κεφαλιά υπό πίεση και στην δεύτερη να μην προλαβαίνει στην έξυπνη προβολή του τη μπάλα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν επιθετικά και στο δεύτερο μέρος, απειλώντας με μια άστοχη κεφαλιά του ολομόναχου Σιόντη. Στο 51ο, ωστόσο, το σημάδι του Κανίς αποδείχθηκε καλύτερο, με τον Μαροκινό winger να «κόβει» τη μπάλα προς τα μέσα και να εκτελεί με το αριστερό στην απέναντι γωνία συρτά, σκοράροντας το 1-0 για τον Πανσερραϊκό με τη βοήθεια και του δοκαριού!

Αφού απορρόφησε την πίεση, ο Μακεδονικός βγήκε μπροστά και έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Μιλισάβλιεβιτς στο 60’, με τον Σέρβο να στριφογυρίζει στην περιοχή του Πανσερραϊκού και να «χορεύει» στο χορτάρι, να συνεργάζεται με τον Τσιλιγγίρη και τελικά να εκτελεί από πλάγια θέση, με τη μπάλα να κοντράρει σε σώματα και να φεύγει κόρνερ.

Οι Σερραίοι απείλησαν με εκτέλεση του Θυμιάνη σε αντεπίθεση και τετ-α-τετ του Στίνα, το οποίο απέκρουσε ο Γουναρίδης, ενώ ο Μακεδονικός έψαξε την ισοφάριση με κεφαλιά του Σιμόνι και δυνατό σουτ του Παναγιωτούδη λίγο πριν το ημικύκλιο της περιοχής. Μάλιστα, ο Στίνα είχε την ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι στο 84′, όμως και πάλι ο Γουναρίδης τον νίκησε σε τετ-α-τετ.

Με τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν και τον Μακεδονικό να προωθεί παίκτες και να ψάχνει την ισοφάριση, ο Πανσερραϊκός έκλεψε τη μπάλα στο κέντρο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σοφιανός ξεχύθηκε προς την «πράσινη» περιοχή και ευστόχησε στο πλασέ του για το 2-0, σφραγίζοντας την πρώτη εντός έδρας νίκη των γηπεδούχων.

Ο Μακεδονικός δίνει το τελευταίο παιχνίδι για το 2022 κόντρα στον Παναθηναϊκό Β την Παρασκευή (16/12) στην έδρα του.

Πανσερραϊκός (Δερμιτζάκης): Γιαννίκογλου, Ζέρης, Καρασαλίδης, Παντεκίδης, Πεταυράκης, Σιόντης (83′ Δημητρίου), Θυμιάνης, Μούργος (83′ Σοφιανός), Στίνα (88′ Ανάκογλου), Κανίς (88′ Γιανναράκης), Σαΐντ (68’ Κατσαντώνης)

Μακεδονικός (Αμανατίδης): Γουναρίδης, Μπρατσιάνη, Λισγάρας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Τσιλιγγίρης (78′ Τσιφτσί), Μιλισάβλιεβιτς (63’ Ζαννάκης), Γαρύφαλλος, Σιμόνι (78′ Σαραντίδης)