Super League 2: Πλήρωσε τα λάθη του ο Μακεδονικός – ‘Εχασε με 3-1

Published

on

Ηττήθηκαν οι “πράσινοι” στο Πολύκαστρο από τον Απόλλωνα Πόντου

Την ήττα με σκορ 3-1 γνώρισε ο Μακεδονικός στο Πολύκαστρο, το απόγευμα της Δευτέρας, από τον Απόλλωνα Πόντου, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Betsson Super League 2, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό από μια διαιτητική αστοχία στο 51ο λεπτό που άλλαξε εντελώς τις ισορροπίες.

Από το πρώτο κι όλας λεπτό του αγώνα, οι «πράσινοι» ανέλαβαν την κυκλοφορία της μπάλας, αναζητώντας διαδρόμους και ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων, που είχαν επιλέξει έναν αρκετά παθητικό ρόλο με στόχευση στις αντεπιθέσεις. Ο Μακεδονικός είχε την ευκαιρία να απειλήσει από στατικές φάσεις, όμως οι εκτελέσεις ήταν συνήθως αναποτελεσματικές.

Κι όσο οι παίκτες του Γιώργου Αμανατίδη δεν έβρισκαν λύσεις, ο Απόλλων «χτύπησε» σε μια φάση στο 16ο λεπτό όταν και επέλεξε να πιέσει ψηλά. Ο Κωστίκα έκοψε την πάσα του Λισγάρα και έκλεψε τη μπάλα, περνώντας την στον Εσαλό που χρίστηκε σκόρερ με ωραίο πλασέ.

Ο αγώνας δεν άλλαξε εικόνα, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 43ο λεπτό, όταν ο Εσαλό στάθηκε δυνατός στην κούρσα απέναντι στον Σαραγιώτη και έδωσε έτοιμο γκολ στον επερχόμενο Μπελεβώνη για το 2-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στο παιχνίδι πέρασαν Σάντσεθ και Μιλισάβλιεβιτς, με τον Γιώργο Αμανατίδη να προχωρά και σε εσωτερικές αλλαγές. Στο 51ο λεπτό, έλαβε χώρα η πιο κρίσιμη φάση του παιχνιδιού: ο Σιμόνι ανατράπηκε εντός περιοχής καθαρά, όμως ο διαιτητής Λεωνίδας είδε «θέατρο» και τιμώρησε τον επιθετικό του Μακεδονικού με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αποβάλλοντας τον και αφήνοντας τους «πράσινους» με παίκτη λιγότερο στο κυνήγι της ανατροπής.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 58′, μετά από άσχημη επιστροφή της μπάλας στον Ιωαννίδη, ο τερματοφύλακας του Μακεδονικού δεν κατάφερε να αποκτήσει τον έλεγχο της, έχασε τη μπάλα και είδε τον Μπελεβώνη να γράφει το 3-0 σε κενή εστία.

Ο Μακεδονικός συνέχιζε να πιέζει, με τον Σαραντίδη να μπαίνει στον αγώνα και τους «πράσινους» να ψάχνουν τρόπο να φτάσουν σε ένα γκολ. Αυτό ήρθε στο 81′, με αυτογκόλ του Καλογέρη σε σέντρα του Τσουκάνη (3-1), αλλά η διαιτησία δεν φαινόταν πρόθυμη να επιτρέψει στον Μακεδονικό να πιστέψει σε κάτι περισσότερο, αρνούμενη μεταξύ άλλων καθαρό και μάλιστα σκληρό φάουλ στον Σαραντίδη μέσα στο ημικύκλιο της περιοχής, χέρι-φάουλ λίγο πιο έξω, καθώς και αποβολή στον Εσαλό για χτύπημα εκτός φάσης στο πρόσωπο του Γουνόπουλου, σε απόσταση «βολής» από τον διαιτητή Λεωνίδα.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Χαμοξάρα στο τελευταίο δευτερόλεπτο, μετά από έξοχη κούρσα και ασίστ του Εσαλό στην αντεπίθεση.

Ο Μακεδονικός υποδέχεται την Αναγέννηση Καρδίτσας σε μια δύσκολη πρόκληση για την 12η αγωνιστική της Betsson Super League 2.

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Αμπουντού, Καλογέρης, Ντιαλόσι (90’+2′ Χαμοξάρας), Αμαραντίδης, Καλαϊτζίδης, Μουμίν, Δαλιανόπουλος, Κωστίκα (46’ Λαμπίρης, 72’ Αραβίδης), Μπελεβώνης, Εσαλό

Μακεδονικός (Αμανατίδης): Ιωαννίδης, Χασάνογλου (46’ Μιλισάβλιεβιτς), Σαραγιώτης, Λισγάρας, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Γαρύφαλλος (74′ Γουνόπουλος), Μπρατσιάνη, Τσιλιγγίρης (58’ Σαραντίδης), Ζαννάκης (46’ Σάντσεθ), Σιμόνι

Πηγή κειμένου και φωτογραφίας: Μακεδονικός Facebook