Header Leaderboard Ad Code

Αθλητικά

Super League 2: Ψυχρολουσία για τον Μακεδονικό, με αυτογκόλ

Ξανά στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Παναθηναϊκό Β’ στο ΟΑΚΑ

Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, ο Μακεδονικός στάθηκε άδικος απέναντι στον εαυτό του, χάνοντας σε μία φάση, στην τελευταία, ξανά με αυτογκόλ, όσα είχε χτίσει στο ενενηντάλεπτο. Οι «πράσινοι» έκαναν μια πολύ πειστική εμφάνιση στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό Β, σκόραραν με πέναλτι του Τσουκάνη στο 74ο λεπτό, αλλά αποχωρούν από την Αθήνα με έναν βαθμό, αφού στην τελευταία φάση του αγώνα δέχτηκαν την ισοφάριση σε μια άτυχη στιγμή του Λεωνιδόπουλου, του κορυφαίου της αναμέτρησης μαζί με τον Γκέντσογλου.

Οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν τη «φούρια» με την οποία ξεκίνησαν την αναμέτρηση και απείλησαν πρώτοι, στο 9ο λεπτό, σε προσπάθεια του Ταβάρες και με τη μπάλα να παίρνει καμπύλη τροχιά και να καταλήγει δίχως πολλή δύναμη στα χέρια του Γουναρίδη.

Αυτό που είχε πολλή δύναμη πράγματι ήταν το σουτ του Φουρτάδο στο 26ο λεπτό, με την μπάλα να φεύγει με πολύ μεγάλη ταχύτητα από το πόδι Βραζιλιάνου μεσοεπιθετικού και να καταλήγει στην βάση του δεξιού δοκαριού της εστίας του Μακεδονικού!

Οι «πράσινοι» ανέκτησαν ρυθμό και ισορρόπησαν το παιχνίδι, κυκλοφορώντας τη μπάλα με υπομονή και κερδίζοντας αρκετά μέτρα. Στο 32′, ο Μακεδονικός σκόραρε με κεφαλιά πάσα του Λεωνιδόπουλου και κοντινό πλασέ του Σιμόνι, όμως ο βοηθός υπέδειξε σε θέση οφσάιντ τον πρώτο, λανθασμένα μεν, δίχως κάποια σημαντική επίδραση στο σκορ όμως, αφού οφσάιντ ήταν ο σκόρερ Σιμόνι. Ένα λεπτό μετά, ο Σιατραβάνης δοκίμασε σουτ με πολλά φάλτσα σημαδεύοντας την απέναντι γωνία, αλλά ο Μαργκόνο απέκρουσε ωραία με ένα χέρι.

Η τελευταία σημαντική στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, ενός διαστήματος που ο Μακεδονικός δεν κατάφερε να αξιοποιήσει με καλές φάσεις ή και τέρμα τις κακές αμυντικές μεταβάσεις των γπηπεδούχων, ήταν το επικίνδυνο γύρισμα του Τσουκάνη στο 42′, όμως κανείς δεν μπόρεσε να βρεθεί στην πορεία της μπάλας.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μια ωραία ατομική ενέργεια του Αγκοστίνιο, που τελείωσε με ένα σουτ εύκολη λεία για τα χέρια του Γουναρίδη. Ο Μακεδονικός πήρε έπειτα πλήρη έλεγχο του αγώνα, προωθούσε συντεταγμένα τις γραμμές του και κυκλοφορούσε γρήγορα τη μπάλα έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού Β. Η μεγαλύτερη απειλή ήρθε με ένα διαγώνιο σουτ του Σιμόνι στο 51′, μετά από πολύ ωραίο συνδυασμό των φιλοξενούμενων, με τη μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Μαργκόνο.

Ακολούθησε ένα πολύ επιθετικό διάστημα για την ομάδα του Άγγελου Ζαζόπουλου, που βολιδοσκοπούσε την περιοχή των γηπεδούχων με σέντρες και κάθετες μεταβιβάσεις, ακόμα και σε καταστάσεις αντεπιθέσεων, χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Τελικά, ένα λάθος του Σιδερά υπό την πίεση των παικτών του Μακεδονικού, δημιούργησε μια απειλητική συνθήκη για τους φιλοξενούμενους στο 73′: ο Γκέντσογλου πάσαρε στον Σιατραβάνη, εκείνος προσποιήθηκε και επιχείρησε να ντριμπλάρει τον Σιδερά, κερδίζοντας τελικά πέναλτι! Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσουκάνης, πετυχαίνοντας στο 74′ το 7ο γκολ του στην σεζόν για το 0-1!

Ο Σωτήρης Αντωνίου έριξε «φρέσκα» πόδια στο παιχνίδι, αλλάζοντας και σχηματισμό, όμως δεν κατόρθωσε να κάνει πιο απειλητικό το «τριφύλλι». Όλα έδειχναν ότι ο Μακεδονικός είχε εξασφαλίσει το τρίποντο, έχοντας μάλιστα και εξαιρετική αμυντική παρουσία με το δίδυμο Σαραγιώτη – Κοτταρίδη και παρά την απουσία του τιμωρημένου λόγω καρτών Λισγάρα, όμως στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, από ένα κόρνερ του Αθανασακόπουλου στο 90’+3′, άθελα του ο Λεωνιδόπουλος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του και έκανε το 1-1, που ήταν και τελικό αποτέλεσμα.

Μετά την αντίστοιχη ψυχρολουσία με το αυτογκόλ του Χασάνογλου (0-1) κόντρα στον Πανσερραϊκό, ο Μακεδονικός φεύγει για δεύτερη φορά μέσα σε επτά ημέρες από το γήπεδο χωρίς να έχει καρπωθεί αυτό που πραγματικά άξιζε βάσει απόδοσης.

Ωστόσο, και χάρη στον ένα πόντο, η ομάδα του Άγγελου Ζαζόπουλου μεγάλωσε την διαφορά της από την ζώνη του υποβιβασμού του Α Ομίλου, στους 6 πλέον βαθμούς από την Βέροια, την οποία και υποδέχεται την επόμενη Δευτέρα (14:45).

Οι συνθέσεις των ομάδων

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Μαργκόνο, Λάμψιας (81′ Σερπέζης), Προδρομίτης, Σιδεράς (81′ Δημητριάδης), Μαρτίνης, Αθανασακόπουλος, Καραμπάς (81′ Καρβούνης), Κυριόπουλος, Φουρτάδο (70′ Τερεζίου), Ταβάρες, Αγκοστίνιο (63′ Εμπό)

Μακεδονικός (Ζαζόπουλος): Γουναρίδης, Μπρατσιάνη, Κοτταρίδης, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Ζαφειράκης (67′ Ουνγιαλίδης), Γκέντσογλου (79′ Σαραντίδης), Σιατραβάνης (86′ Γαρύφαλλος), Σιμόνι (67′ Τσιλιγγίρης)