Header Leaderboard Ad Code

Αθλητικά

Super League2: Ισόπαλοι Μακεδονικός – ΑΕΚ Β

Ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος

Ισόπαλοι αναδείχθηκαν Μακεδονικός και ΑΕΚ Β για την 13η αγωνιστική του Α Ομίλου της Super League 2, με το σκορ να διαμορφώνεται μέσα σε πέντε λεπτά από τα γκολ των Χάσεκ (67′) και Κάτσικα (72′).

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά, απειλώντας με τα σουτ του Κάτσικα και Ζίνι που εξουδετέρωσε ο Περντρέου, ενώ στο 16ο λεπτό ο Χριστόπουλος σημάδεψε με κεφαλιά το δοκάρι, με τον Τσαμούρη να διώχνει προ της τελικής γραμμής!

Έπειτα, οι «πράσινοι» ανέβασαν ρυθμό και κράτησαν για περισσότερο χρόνο τη μπάλα, βρίσκοντας το δικό τους καλό τέταρτο στον αγώνα. Σε αυτό, ο Ζαφειράκης και ο Προβυδάκης απείλησαν με σουτ.

Σε ένα πολύ έντονο πενάλεπτο, έπειτα, ο Σκόνδρας δοκίμασε γυριστό σουτ που εξουδετέρωσε εντυπωσιακά ο Περντρέου, ενώ έπειτα ο τερματοφύλακας του Μακεδονικού απέκρουσε και τα δύο δυνατά σουτ του Ζίνι, καθώς και την προσπάθεια του Χριστόπουλου από διαγώνια θέση!

Καθώς ο διαιτητής επέτρεπε τα φάουλ δίχως τον καταλογισμό κάρτας, ο Πήλιος «γλύτωσε» την αποβολή όταν αντίκρυσε κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Προβυδάκη και δύο λεπτά νωρίτερα την είχε αποφύγει για το άτσαλο και καθυστερημένο μαρκάρισμα στον Ραμίρεζ! Μάλιστα, στο 36′ ο τελευταίος ανατράπηκε από τον Φοφανά σε μια φάση που φαίνεται πως η παράβαση έγινε μάλλον πάνω στην γραμμή της μεγάλης περιοχής, κάτι που θα σήμαινε καταλογισμό πέναλτι, με τον διαιτητή να δείχνει απλό φάουλ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσιλιγγίρης, με τη μπάλα να «γλείφει» το κάθετο δοκάρι και να καταλήγει άουτ.

Το 0-0 του πρώτου μέρους θέλησε να αλλάξει γρήγορα ο Ζαφειράκης, απειλώντας με σουτ στο 50′, το οποίο μπλόκαρε σταθερά ο Θεοχάρης.

Τελικά, τα δίχτυα κουνήθηκαν στο 67ο λεπτό: σε μια εξαιρετική φάση, όπου ο Μακεδονικός αναπτύχθηκε άριστα από τον Περντρέου ως την περιοχή της ΑΕΚ, Πέδρο Λούκας, Λεωνιδόπουλος, Μπουλάτοβιτς, Χάσεκ, ξανά Λεωνιδόπουλος και Προβυδάκης συνεργάστηκαν άψογα, με τον τελευταίο να σουτάρει, τον Θεοχάρη να αποκρούει και τον Χάσεκ να σκοράρει στην επαναφορά για το 1-0!

Πέντε λεπτά αργότερα, ωστόσο, μετά από πολλαπλά ατομικά λάθη, ο Μακεδονικός βρέθηκε να αμύνεται και, αφού αποσώβησε τον κίνδυνο σε πρώτο χρόνο, δέχτηκε την ισοφάριση με ένα εκπληκτικό σουτ του Κάτσικα, για το 1-1!

Μάλιστα, η ΑΕΚ Β είχε και δεύτερο δοκάρι, όταν ο Χρυσόπουλος πήδηξε για την κεφαλιά σε εκτέλεση φάουλ στο 83′ αλλά είδε τη μπάλα να μην του κάνει το χατήρι.

Ο Μακεδονικός είχε κυριαρχήσει πλήρως στο παιχνίδι κατά τα τελευταία 20 λεπτά, πάντως, αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ της νίκης.

Με το τελικό 1-1, οι «πράσινοι» ολοκληρώνουν τον α’ γύρο αήττητοι εντός έδρας, αήττητοι για 8 διαδοχικά παιχνίδια, και στην 3η θέση του Α Ομίλου, 6 βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό.

Μακεδονικός (Μαλεζάς): Περντρέου, Προβυδάκης, Πέδρο Λούκας, Τσαμούρης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Χάσεκ, Τσιλιγγίρης (57′ Λεωνιδόπουλος), Ραμίρεζ (57′ Μπουλάτοβιτς), Ζαφειράκης, Σιμόνι (67′ Μπιανκόνι)

ΑΕΚ Β (Κούστας): Θεοχάρης, Ραντόνια, Γέμποα, Χρυσόπουλος, Πήλιος, Φοφανά, Ρουκουνάκης, Κάτσικας (88′ Κοσίδης), Σκόνδρας (70′ Ανδρικόπουλος, 77′ Σταμούλης), Ζίνι (70′ Τιεΐ), Χριστόπουλος