Connect with us
Header Leaderboard Ad Code

Αθλητικά

Super League 2: To come back του Μακεδονικού

Οι πράσινοι ενώ έχαναν 0 – 2 ισοφάρισαν σε 2-2 τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό την Ευκαρπία

Τρομερό come back πέτυχε ο Μακεδονικός στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League 2.

Οι «πράσινοι» ενώ έχαναν με σκορ 0 – 2 κατάφεραν να ξεπεράσουν κάθε εμπόδιο και να ισοφαρίσουν σε 2-2 τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό στην Ευκαρπία.

Στο τέλος ενός συγκλονιστικού αγώνα στην Ευκαρπία, ο Μακεδονικός πήρε το ελάχιστο που άξιζε με την ισοπαλία (2-2) απέναντι στον πρωτοπόρο και αήττητο Λεβαδειακό, που άφησε στο στάδιο των «πρασίνων» τους πρώτους του βαθμού στην φετινή Super League 2!

Η αλλαγή σχηματισμού από τον κ. Νιόπλια, με αμυντική τριάδα, έδωσε από την αρχή ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, τουλάχιστον σε θεωρητικό, τακτικό επίπεδο. Μάλιστα, οι Βοιωτοί απείλησαν στο 1ο λεπτό με σουτ του Τσάπρα, ενώ και ο Γιαννιώτας επιχείρησε να απειλήσε τον Γουναρίδη στο 10′.

Ο Μακεδονικός ισορρόπησε και άρχισε να αποδίδει καλό ποδόσφαιρο, παίρνοντα τον έλεγχο του άξονα και τη κυκλοφορία της μπάλας. Ωστόσο, την στιγμή που οι γηπεδούχοι έχτιζαν επάνω στο momentum που σταδιακά αποκτούσαν, ο Λεβαδειακό άνοιξε το σκορ: στο 26ο λεπτό, ο Τσάπρας σέντραρε και ο Ρομό έπιασε εξαιρετική κεφαλιά για το 0-1, με τους παίκτες του Στέλιου Μαλεζά να αδρανούν και να το πληρώνουν.

Αμέσως, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και αύξησαν την ένταση τους ακόμα περισσότερο, φτάνοντας σε μια μεγάλη στιγμή στο 31′, όταν η μπάλα κυκλοφόρησε όμορφα, ο Τσιλιγγίρης πέρασε υπέροχη κάθετη πάσα στον Ραμίρεζ, που δεν μπόρεσε να σταθεί όρθιος και να εκτελέσει τον Γκροφ! Δύο λεπτά αργότερα, οι παίκτε του Μακεδονικού έκρυψαν τη μπάλα, ο Τσιλιγγίρης έκανε μία ακόμα υπέροχη κάθετη πάσα στον επερχόμενο Χάσεκ που εκτέλεσε σε πρώτο χρόνο και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει Γκροφ! Δευτερόλεπτα μετά, ο Μακεδονικός κέρδισε φάουλ, ο Προβυδάκης επιχείρησε απευθείας εκτέλεση, αναγκάζοντας τον Γκροφ να αποκρούσει με δυσκολία σε κόρνερ!

Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι «πράσινοι» ήταν έτοιμοι να ισοφαρίσουν, με την διαιτητική ομάδα να αρνείται καταφανέστατη παράβαση φάουλ του Πίρινεν στον Ραμίρεζ, την ώρα που ο Κολομβιανός άσος έτρεχε κάθετα μόνος του προς την περιοχή του Λεβαδειακού, ήρθε το 0-2… Από λάθος στο κέντρο στο 43′, ο Λεβαδειακός έκλεψε τη μπάλα και αναπτύχθηκε αστραπιαία, με τον Γιαννιώτα και τον Τσάπρα να αλλάζουν δύο φορές τη μπάλα και να συνεργάζονται για ένα γκολ που «χάρισε» ασιστ στον πρώτο και τέρμα στον δεύτερο!

Ωστόσο, η τελευταία λέξη του πρώτου ημιχρόνου δεν είχε ειπωθεί, με τον Μακεδονικό να βρίσκει γκολ στην τελευταία φάση, στο 45′: αφού γύρισαν ωραία τη μπάλα οι «πράσινοι» ο Ζαφειράκης βρέθηκε με χώρο για σέντρα από τα αριστερά και το κοφτό γύρισμα του στην καρδιά της μικρής περιοχής ήταν ικανό να δυσκολέψει τόσο Γκροφ και Πίρινεν, που ο τελευταίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του για το 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως «μουδιασμένα», δίχως να θέλουν να ανοιχτούν από νωρίς. Ο Ρομό απείλησε με ωραία κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ στο 51′, δίχως κάτι άλλο αξιοσημείωτο να λάβει χώρα.

Στο 63′, έχοντας ξεκινήσει να ανεβάζει ρυθμούς, ο Μακεδονικός κέρδισε κόρνερ από δεξιά: ο Παναγιωτούδης βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Τσαμούρη, αυτός έκανε κεφαλιά-πάσα προς την μικρή περιοχή, εκεί όπου «έξυσε» τα σύννεφα ο Άλμπερτ Σιμόνι, πηδώντας ψηλότερα απ’ όλους για να γράψει το 2-2 με κεφαλιά!

Ακολούθησαν αλλαγές προσώπων από τους δύο προπονητές, με τον Λεβαδειακό σταδιακά να αλλάζει και τον σχηματισμό του. Οι «πράσινοι» στάθηκαν αποτελεσματικά γύρω από την περιοχή τους και βρέθηκαν σε απειλητικές θέσεις στην επίθεση, κυκλοφορώντας τη μπάλα εντυπωσιακά ανά περιόδους. Βέβαια, η αναμέτρηση απέκτησε έντονο ρυθμό, εξαιτίας της επιλογής των διαιτητών να μην καταλογίζουν φάουλ στους γηπεδούχους στο μισό του Λεβαδειακού, αν δεν υπήρχε ένδειξη για… αίμα.

Ωστόσο, δίχως την καθαρή μεγάλη φάση, το παιχνίδι έληξε ισόπαλο, με τον Μακεδονικό να γίνεται η πρώτη ομάδα που δεν χάνει από τον Λεβαδειακό, η δεύτερη ομάδα που σκοράρει απέναντι του και η πρώτη που σκοράρει δύο τέρματα στην εστία του Γκροφ, με το σύνολο του Στέλιου Μαλεζά να διατηρεί, παράλληλα, και το εντός έδρας αήττητο σερί από την αρχή της σεζόν (3 ισοπαλίες – 1 νίκη)!

Για την 10η αγωνιστική, ο Μακεδονικός αντιμετωπίζει τη Νίκη Βόλου στο στάδιο Νεάπολης Βόλου.

Μακεδονικός (Μαλεζάς): Γουναρίδης, Προβυδάκης, Σαραγιώτης, Τσαμούρης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Χάσεκ, Τσιλιγγίρης (76′ Λεωνιδόπουλος), Ραμίρεζ (87′ Μπουλάτοβιτς), Ζαφειράκης (58′ Μπιανκόνι), Σιμόνι (76′ Λυμπεράκης)

Λεβαδειακός (Νιόπλιας): Γκροφ, Τσάπρας, Λιάγκας, Τσελεπίδης (76′ Μπελμόντ), Πίρινεν, Βήχος, Μεχία, Χάμοντ (83′ Τσιριγώτης), Γιαννιώτας (83′ Νικολιάς), Κουάδρα (60′ Πολέτο), Ρομό (60′ Συμελίδης)