Header Leaderboard Ad Code

Αθλητικά

Ήττα με ανατροπή για Αγρ.Αστέρα-Τεράστια νίκη για Μακεδονικό

Αντίθετα συναισθήματα για Μακεδονικό και Αγροτικό Αστέρα στην 4η αγωνιστική του μίνι πρωταθλήματος

Ο Αγροτικός Αστέρας γνώρισε την πρώτη του ήττα στο μίνι πρωτάθλημα για την άνοδο στη Super League 2 από την Παναχαϊκή, ενώ ο Μακεδονικός σημείωσε τεράστια νίκη επί της Ηλιούπολης στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των μπαράζ.

Στον Εύοσμο, ο Αγροτικός Αστέρας φιλοξένησε την Παναχαϊκή και ηττήθηκε με ανατροπή 3-2, με αποτέλεσμα να πέσει από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του μίνι πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Κώστα Γαλτσίδη άνοιξαν το σκορ από τα αποδυτήρια μόλις στο 4′ με γκολ του Νικολαϊδη που έβαλε μπροστά στο σκορ τον Αγροτικό Αστέρα. Η Παναχαϊκή απάντησε στο 27′ με τον Κέρι να ισοφαρίζει σε 1-1 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες να προσέχουν πολύ τα “νώτα” τους. Ξαφνικά, στο τελευταίο τέταρτο ο “Θρύλος” σκόραρε δύο φορές με τον Κέρι στο 74′ να γυρνάει τον αγώνα από την άσπρη βούλα του πέναλτι και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπουρλάκης έγραψε το 1-3.

Οι “σταχυοφόροι” ανέβασαν κατακόρυφα τον ρυθμό τους προσπάθησαν να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων αλλά το γκολ του Πορτοκαλά στο 94ο λεπτό δεν άλλαξε κάτι στην αναμέτρηση με τον Αγροτικό Αστέρα να σημειώνει την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Από την άλλη, ο Μακεδονικός πέτυχε τεράστια εντός έδρας νίκη επί της Ηλιούπολης αν και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, κατάφερε να κάνει την ολική και να επικρατήσει με 2-1.

Οι “πράσινοι” πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο μίνι πρωτάθλημα και πλέον έφτασαν τους πέντε βαθμούς. Η Ηλιούπολη άνοιξε το σκορ με τον Σταύρου στο 4ο λεπτό και η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε με τον Βασιλείου στο 17΄. Δεκατρία λεπτά μετά ήρθε η ολική ανατροπή, με σκόρερ αυτή τη φορά τον Λάλκοβιτς 2-1 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Ηλιούπολη έχασε πέναλτι αφού αστόχησε από τα έντεκα βήματα ο Γεμιστός στο 55΄. Οι “Αθηναίοι” με τον Μπάρτον στο 79΄ είχαν δοκάρι, ενώ στις καθυστερήσεις έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Μπάρτον με τον Μακεδονικό να πανηγυρίζει μια τεράστια νίκη.