Header Leaderboard Ad Code

Αθλητικά

‘Ηττα του Μακεδονικού στο Πανθεσσαλικό με 2-0

Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Super League 2

Δίχως να καταφέρει να γίνει απειλητικός, ο Μακεδονικός ηττήθηκε με σκορ 2-0 από τη Νίκη Βόλου στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, για την 16η αγωνιστική της φετινής Betsson Super League 2.

Σε ιδανικές συνθήκες για ποδόσφαιρο, η Νίκη έμοιαζε πιο ικανή να βρει διαδρόμους προς την περιοχή του Γουναρίδη, όμως για αρκετά λεπτά τα γεμίσματα από τις πλαγιοκοπήσεις των παικτών της ήταν άκαρπα. Ο Μακεδονικός απείλησε στο 9ο λεπτό με μια κούρσα του Ζαφειράκη, το σουτ του οποίου – λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή – κόντραρε σε σώματα αμυνόμενων.

Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι είχαν δύο πολύ καλές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ: στο 13ο λεπτό, ο Γαβριηλίδης έκλεψε από τον Λισγάρα και πάτησε περιοχή εκτελώντας από διαγώνια θέση, με τον Γουναρίδη να μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα. Στο 20′, από την ωραία συνεργασία Τζιώρα – Ολαϊθόλα, ο τελευταίος βρήκε με ωραίο «σπάσιμο» της μπάλας στο πέναλτι τον Γαβριηλίδη, εκείνος σούταρε σε πρώτο χρόνο σημαδεύοντας εστία, για να παρέμβει ο Λισγάρας και να μπλοκάρει την πορεία της. Στην επαναφορά, ο Γαβριηλίδης αιφνιδιάστηκε και αστόχησε στο πλασέ του!

Με τον Μακεδονικό να έχει πατήσει με μπάλα την περιοχή μόλις σε μία περίπτωση, σε μια άκαρπη διπλή προσπάθεια του Τσουκάνη να βρει συμπαίκτη, η Νίκη Βόλου έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με δοκάρι: στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κρητικός δοκίμασε ένα εξαιρετικό πλασέ με πολλά φάλτσα προς την απέναντι γωνία και η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι, για να διατηρηθεί το 0-0!

Στο δεύτερο μέρος, συνεχίζοντας χωρίς αλλαγές, οι δύο ομάδες μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση και καλύτερο τέμπο. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν σε μια ωραία επίθεση στο 53ο λεπτό, με τον Κρητικό να σεντράρει στο δεύτερο δοκάρι και τον Τζιώρα να νικά στον αέρα τον Ουνγιαλίδη για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα!

Πριν ο Μακεδονικός συνέλθει από το γκολ και μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδο του Γαρύφαλλου και του Σαραντίδη στο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο: στο 62ο λεπτό, σε γρήγορη αντεπίθεση, η μπάλα βγήκε αριστερά στον Κρητικό που σημάδεψε την κλειστή γωνία του Γουναρίδη και έγραψε το 2-0!

Ο Μακεδονικός δεν κατάφερε να πιέσει συντονισμένα και η μοναδική καλή στιγμή των «πρασίνων» ήταν μια ανεπιτυχής προσπάθεια εκτέλεσης του Σαραντίδη στο 76ο λεπτό: όλα είχαν ξεκινήσει από εκπληκτική ατομική ενέργεια του Γκέντσογλου, που προσπέρασε διαδοχικά τρεις αντιπάλους και πέρασε έξοχη κάθετη πάσα προς τον Σιατραβάνη. Ο τελευταίος έσπασε τη μπάλα στην περιοχή, όμως λίγο πιο πίσω από την κίνηση του Σαραντίδη.

Η Νίκη Βόλου συνέχισε να απειλεί, ειδικά εφόσον οι «πράσινοι» άρχισαν να παίρνουν περισσότερα ρίσκα, και πάτησε απειλητικά την περιοχή του Γουναρίδη κυρίως με ενέργειες που ολοκλήρωνε ο Κρητικός. Στη μεγαλύτερη όλων, ο Τσουκάνης πρόλαβε να οριζοντιώσει το κορμί του και να αλλάξει πορεία στο σουτ του winger των γηπεδούχων από το ύψος του πέναλτι.

Το 2-0 ήταν και το τελικό σκορ, με τον Μακεδονικό να μένει χωρίς νίκη από την αναμέτρηση με την Βέροια (1-2) στις 5 Ιανουαρίου, μεσολαβούσης φυσικά και της διακοπής του πρωταθλήματος με απόφαση των ΠΑΕ. Την επόμενη εβδομάδα οι «πράσινοι» δεν θα αγωνιστούν, παίρνοντας νίκη άνευ αγώνος απέναντι στον Απόλλωνα Λάρισας που έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Μπάγιτς, Κάσσος, Λογαράς (66′ Γρομητσάρης), Ανδρέου, Αναστασίου, Κυριακίδης (82′ Μέτσε), Παναγιωτίδης, Γαβριηλίδης, Ολαϊθόλα (60′ Ροχάνο), Κρητικός (82′ Κριμιτζάς), Τζιώρας (66′ Τσουκαλάς)

Μακεδονικός (Αμανατίδης): Γουναρίδης, Μπρατσιάνη, Λισγάρας, Σαραγιώτης, Ουνγιαλίδης, Παναγιωτούδης (82′ Ντόια), Γκέντσογλου, Σιατραβάνης, Τσουκάνης (66′ Τσιλιγγίρης), Ζαφειράκης (60′ Γαρύφαλλος), Σιμόνι (60′ Σαραντίδης)