Header Leaderboard Ad Code

Αθλητικά

Μεγάλο διπλό για Ηρακλή Αμπελοκήπων. Νίκες για Μακεδονικό και Αγροτικό Αστέρα

Τα αποτελέσματα της Γ’ Εθνικής-ΕΠΣΜ

Μεγάλο απόγευμα για τις ομάδες της δυτικής Θεσσαλονίκης που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, καθώς Μακεδονικός, Ηρακλής Αμπελοκήπων και Αγροτικός Αστέρας πήραν το πολυπόθητο τρίποντο στις αναμετρήσεις τους.

Δύσκολη εκτός έδρας νίκη με σκορ 1-0 επί της Λευκίμμης πέτυχε ο Ηρακλής Αμπελοκήπων, για τη 2η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες επικεντρώθηκαν στην άμυνα και πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0. Ο Ηρακλής Αμπελοκήπων μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και διαμόρφωσε το 0-1 στο 58′ με τον Χατζακό, ένα γκολ που ήταν αρκετό να του χαρίσει τους τρεις βαθμούς.

Ο Μακεδονικός πήρε το ντέρμπι απέναντι στον Ποσειδώνα Μηχανιώνας με 1-0 και έκανε το 2×2 στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Οι “πράσινοι” είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και την υπεροχή των κινήσεων, με τον Παναγιώτη Τσιαμπάζη να μπαίνει ως αλλαγή και να σκοράρει στο 73ο λεπτό. Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με τους παίκτες του Γιώργου Αμανατίδη να πανηγυρίζουν τη δεύτερη νίκη και να βρίσκονται στη κορυφή του δευτέρου ομίλου.

Ο Αγροτικός Αστέρας κέρδισε δια πυρός και σιδήρου εντός έδρας με 1-0 επί του Μέγα Αλέξανδρου Ορφανίου και πήρε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα. Πάντως οι “σταχυοφόροι” δεν έπεισαν, και λίγο έλειψαν να πετάξουν ξανά δύο βαθμούς αν δεν ερχόταν ο κορυφαίος του ματς Καθάριος να καθαρίσει την «μπουγάδα». Χωρίς πολλές φάσεις ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Στο 64ο λεπτό ο Καθάριος άνοιξε το σκορ 1-0 και από κοντά έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

1ος Όμιλος: Δόξα Δράμας – Θερμαϊκός Θέρμης 5-2, Αναγ.Πλαγιάς – Νέστος Χρυσούπολης 3-1, Ορφέας Ξάνθης – Αλεξανδρούπολη FC 2-3, Εθνικός Σοχού – Άρης Αβάτου 1-2, Απόλλων Παραλιμνίου – Πανδραμαϊκός 0-2,

2ος Όμιλος: Κοζάνη – Μ.Αλεξ.Τρικάλων 1-1, ΑΕ Λευκίμμης – Ηρακλής Αμπελοκήπων 0-1, Κτην.Αστ.Καληράχης – ΑΕΠ Κοζάνης 1-2, Εδεσσαϊκός – ΟΦ Αγ.Ματθαίου 2-0, Μακεδονικός – Ποσειδών Μηχανιώνας 1-0

ΕΠΣΜ

Έχοντας ένα «μαγικό» πρώτο ημίχρονο, η ΑΕ Ευόσμου επικράτησε εύκολα της Δόξα Πενταλόφου και βρίσκεται μόνη πρώτη στη βαθμολογία. Όσον αφορά την αναμέτρηση, ο Ρενάτο Ντόκου άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό και πέτυχε και δεύτερο προσωπικό γκολ στο 10′, για να έρθει ο Σταυράκης στο 33′ και να κάνει το 3-0 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, η Δόξα Πενταλόφου μείωσε με τον Νικολαΐδη(48″), ωστόσο ο Καρανδρέας στο 50′ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Καμπανιακός – Κεραυνός Ωραιοκάστρου 2-0

Αναγέννηση Χαλκηδόνας – Ιωνικός 0-1

Θύελλα Περιστερώνα – ΠΑΟ Ξυλούπολης 2-1

ΑΕ Αμπελοκήπων – ΓΣ Ηλιούπολης 2-3

Ατλας Μενεμένης – Ενωση Συκεών 4-1

Κισσός Χορτιάτη – Εθνικός Πυλαίας 4-3

ΑΕ Φιλύρου – Νέα Γενεά Ασβεστοχωρίου 2-0

Δόξα Ασσήρου – Μακεδονικός Αγ. Βασιλείου 2-0