Connect with us
Header Leaderboard Ad Code

Αθλητικά

Πρώτη ανεπίσημη νίκη για Μακεδονικό

Ακολουθεί η μονή αναμέτρηση με τον Απόλλωνα στην Καλαμαριά για το κύπελλο Ελλάδος.

Ο Μακεδονικός επικράτησε με σκορ 3-1 στην έδρα των Ακριτών Συκεών, στην πρώτη φιλική αναμέτρηση της φετινής προετοιμασίας και έδειξε πολύ καλά στοιχεία.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο, με την ομάδα των Συκεών να παίρνει το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν με αυτογκόλ μετά από σέντρα του 19χρονου Μπενάκη, που το φετινό καλοκαίρι προωθήθηκε στην ανδρική ομάδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σύνολο του Γιώργου Αμανατίδη ολοκλήρωσε την ανατροπή χάρη σε γκολ του Γαρυφάλλου από πέναλτι και ένα ακόμη, τρίτο τέρμα, από ποδοσφαιριστή που δοκιμάζεται αυτήν την περίοδο στην ομάδα.

Μάλιστα, αίσθηση προκάλεσε η εμφάνιση του 16χρονου αριστερού winger Λευτέρη Γρηγοριάδη, που ξεκίνησε ως βασικός στο ανεπίσημο ντεμπούτο του με τον Μακεδονικό.

Στα δυσάρεστα ο τραυματισμός του Τσουκάνη στο ζυγωματικό, με τον αρχηγό του Μακεδονικού να διακομίζεται για ράμματα σε εφημερεύον νοσοκομείο.