Connect with us
Header Leaderboard Ad Code

Αθλητικά

Μακεδονικός: Νίκησε και κάνει… Χριστουγεννιάτικες γιορτές

Ένας σοβαρός και πολύ καλός μεσοεπιθετικά Μακεδονικός πήρε τη νίκη και έκλεισε με το δεξί το 2021

Την 6η του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε το μεσημέρι του Σαββάτου ο Μακεδονικός που επικράτησε εντός έδρας με σκορ 2-0 επί του ΑΣ Γιαννιτσων για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής και τελευταίο παιχνίδι για το 2021 πριν την αλλαγή του χρόνου.

Ο Μακεδονικός στο πρώτο ημίχρονο κράτησε πολύ καλά τις αμυντικές του γραμμές και δεν άφησε τα Γιαννιτσά να δημιουργήσουν δύσκολες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Γουναρίδη δείχνοντας απόλυτα σοβαρός.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι “πράσινοι” άνοιξαν το σκορ 1-0 στο 58ο λεπτό με πολύ όμορφο πλασέ του Τοπούζη και ανέβασαν κατακόρυφα στροφές, ώστε να τελειώσουν από νωρίς την υπόθεση νίκης.

Έπειτα, οι γηπεδούχοι έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες στο 70′ και 73′ αλλά στο 77′ ο Πολύζος μετά από εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ, πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 2-0, κλειδώνοντας τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Με αυτή τη νίκη ο Μακεδονικός βρίσκεται προσωρινά πρώτος με είκοσι βαθμούς σε εννέα αγωνιστικές με απολογισμό έξι νίκες, δύο ισοπαλίες και μια ήττα.