Connect with us
Header Leaderboard Ad Code

Αθλητικά

Ομάδα από …χρυσάφι! Η Κων.Τσούνη από τη Σταυρούπολη διακρίθηκε στους Παγκόσμιους Αγώνες για αθλητές με νοητική αναπηρία

Διακρίθηκε στην πρώτη της παρουσία στους Αγώνες του Βερολίνου κατακτώντας την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο

Μία ομάδα από …χρυσάφι! Η Εθνική Ομάδα της Κολύμβησης, με τη συμμετοχή τριών αθλητών και δύο αθλητριών, έλαβε μέρος στους Παγκόσμιους Αγώνες για αθλητές και αθλήτριες με νοητική αναπηρία που διεξήχθησαν στο Βερολίνο και επέστρεψε στην Ελλάδα με 5 μετάλλια στις αποσκευές, ατομικά ρεκόρ και υψηλές θέσεις στη γενική κατάταξη.

4η θέση στη σκυτάλη 4×50 medley relay.

Συνοδοί προπονητές της εθνικής ομάδας κολύμβησης ήταν η Νικολέτα Παστού από την Πάτρα και η Μαρτίνα Δάκου από τη Θεσσαλονίκη, οι οποίες έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και συνέβαλαν στην επιτυχία των αθλητών κάνοντας την Ελλάδα περήφανη.

Τόσο για τη Θεσσαλονικιά προπονήτρια ,όσο και για την αθλήτρια της Τσούνη Κωνσταντίνα, ήταν η πρώτη φορά που συμμετείχαν σε παγκόσμιους αγώνες και η συμμετοχή τους αυτή στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία.

Η Μαρτίνα Δάκου είναι προπονήτρια της ομάδας κολύμβησης των Special Olympics Hellas στο προπονητικό πρόγραμμα της Θεσσαλονίκης στο οποίο εκτός από την Κωνσταντίνα που ανέβηκε στο βάθρο κατακτώντας ένα χάλκινο μετάλλιο στα 100m ύπτιο  στα World Games Berlin 2023, προπονούνται 6 ακόμα, πολλά υποσχόμενοι, αθλητές που μοιράζονται το ίδιο πάθος για το άθλημα της κολύμβησης

Η αθλήτρια από τη Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης πήρε το «εισιτήριο» για την εθνική ομάδα κολύμβησης  στα World Games 2023 καθώς κατέκτησε μια από τις πρώτες θέσεις στους Πανελλήνιους αγώνες.  Δίπλα της σε όλο το ταξίδι στη Γερμανική πρωτεύουσα και συνοδός προπονήτρια της εθνικής ομάδας κολύμβησης, ήταν η προπονήτρια της Δάκου Μαρτίνα.

Η αγάπη της Κωνσταντίνας για το άθλημα της κολύμβησης , το πείσμα της για να δώσει τον καλύτερο της εαυτό, η θέληση της να αθληθεί καθώς και η καθοριστική συμβολή των προπονητών της Δάκου Μαρτίνας και Κώστα Κεφαλά την οδήγησαν στο 3ο σκαλί του βάθρου.

Πρόκειται για  μια τεράστια επιτυχία της Θεσσαλονικιάς κολυμβήτριας καθώς στην πρώτη της παρουσία σε παγκόσμιους αγώνες και πάντα υπό τις οδηγίες της προπονήτριάς της κατάφερε να διακριθεί κατακτώντας μια 3η θέση με ένα χάλκινο μετάλλιο, δείχνοντας τις δυνατότητες της και κάνοντας την Ελλάδα περήφανη.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στην ίδια και τους προπονητές της, αλλά και σε όλη την Ελληνική αποστολή που μας έκαναν υπερήφανους!