Header Leaderboard Ad Code

Αθλητικά

Ακάθεκτος ο Μακεδονικός- Ισοπαλίες για Ηρακλή και Αγροτικό Αστέρα

Μία νίκη και δύο ισοπαλίες ο απολογισμός των ομάδων της δυτικής Θεσσαλονίκης

Το 4×4 έκανε ο Μακεδονικός που επικράτησε εντός έδρας με 1-0 επί του Κτηνοτροφικού Αστέρα για την 4η αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής. Ισόπαλος χωρίς τέρματα αναδείχθηκε ο Αγροτικός Αστέρας στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Εθνικό Σοχού, ενώ και ο Ηρακλής Αμπελοκήπων απέσπασε έναν βαθμό από την έδρα του Ποσειδώνα στη Μηχανιώνα.

O Μακεδονικός φιλοξένησε τον Κτηνοτροφικό Αστέρα Γρεβενών για την τέταρτη αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, και έκανε το 4×4 μετά τη νίκη με 1-0. Οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό με τον Ζαννάκη και θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλο γκολ αλλά έλειπε η τελική στην εστία. Ο Μακεδονικός ξεκίνησε με πίεση στον αντίπαλο και έχασε δύο ευκαιρίες στα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να ισορροπούν τον αγώνα χωρίς όμως να δημιουργούν επικίνδυνες στιγμές στους γηπεδούχους που πανηγύρισαν το 4×4 με το σύνολο του Γιώργου Αμανατίδη να διατηρεί το μηδέν στα μετόπισθεν σε δύο εντός έδρας αγωνιστικές.

Χωρίς τέρματα (0-0) ολοκληρώθηκε το παιχνίδι Εθνικός Σοχού και Αγροτικός Αστέρας , σε αγώνα για την τέταρτη αγωνιστική της Γ’ Εθνικής. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάτι αξιόλογο από τις δύο ομάδες, χωρίς να υπάρχει μεγάλο θέαμα για τους φίλάθλους που βρέθηκαν στις κερκίδες. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «σταχυοφόροι» είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να απειλούν μόνο σε αντεπιθέσεις την εστία του Στρατυλάτη.

Στο ντέρμπι του δευτέρου ομίλου, Ποσειδώνας Μηχανιώνας και Ηρακλής Αμπελοκήπων αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1. Οι «Κυανόλευκοι » ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος αλλά δεν μπορούσε να αξιοποιήσει με επιτυχία τις τελικές που προσπάθησε να δημιουργήσει. Το παιχνίδι πήρε “φωτιά” με τον Ποσειδώνα να ανοίγεο το σκορ στο 80′ αλλά ο Ηρακλής απάντησε δύο λεπτά αργότερα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

ΕΠΣΜ

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Ένωση Συκεών με 2-1 εκτός έδρας επι των Αετών Θεσσαλονίκης. Παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο με συντριπτική κατοχή της μπάλας κόντρα σε μια απίστευτα κλειστά άμυνα , η Ένωση βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό. Οι ποδοσφαιριστές του Αλέξη Τζάλλα κατάφεραν να ισοφαρίσουν την αρχική ψυχρολουσία με γκολ ξανά του 15χρονου Γιώργου Ζαφειριάδη, που έφτασε τα 4 γκολ σε τρεις αγώνες. Το γόρδιο δεσμό των αντιπάλων μετά από αρκετή επιμονή και πολλές επιθέσεις , έλυσε ο Ρόνις Κατσας , που πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Ένωσης και έδωσε τη νίκη.

Την 4η νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισαν οι Ακρίτες Συκεών, επικρατώντας με 3-0 στην έδρα της Πυλαίας. Δύο γκολ πέτυχε ο ασταμάτητος Νίκος Βασα’ί’της ο οποίος έφτασε ήδη τα εννιά την τρέχουσα σεζόν και ένα ο Γιώργος Ματακίδης.