Νίκησε ο Μακεδονικός με 2-0

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ανάμεσα στον Μακεδονικό και τον Ηρακλή υπήρξε μεγάλη ένταση ανάμεσα στους οπαδούς των “κυανολεύκων” και την αστυνομία, η οποία έκανε χρήση χημικών, δημιουργώντας αποπνικτική ατμόσφαιρα στο περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου.

Ο λόγος της έντασης μεταξύ των δύο πλευρών ήταν η απόφαση των φίλων του Ηρακλή να επιχειρήσουν να φύγουν από τις κερκίδες που φιλοξενούνταν χωρίς όμως να έχει δοθεί η απαραίτητη άδεια από την αστυνομία.

Νίκη του Μακεδονικού

Το 3/3 εντός έδρας και μάλιστα δίχως να δεχτεί ακόμη γκολ έκανε ο Μακεδονικός στο φετινό πρωτάθλημα της Betsson Super League 2, επικρατώντας με σκορ 2-0 εις βάρος του ΠΟΤ Ηρακλής.

Ψυχωμένοι και με ένταση από το πρώτο λεπτό, οι παίκτες του Μακεδονικού ξάφνιασαν τους «κυανολεύκους» με δύο στατικές φάσεις και ευτύχησαν να σκοράρουν στην δεύτερη: αρχικά, στο 2′, η μπάλα έσκασε στα πόδια του Λεωνιδόπουλου μετά από εκτέλεση φάουλ, όμως ο υψηλόσωμος χαφ τελείωσε άστοχα τη φάση στέλνοντας τη μπάλα πάνω από την εστία. Στο 6′, όμως, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσουκάνη και αναστάτωση στην περιοχή του Ηρακλή, ο Σιμόνι έσπρωξε την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία του Βελλίδη και έγραψε το 1-0!

Οι «πράσινοι» συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι, περιμένοντας οργανωμένοι πίσω από τη μπάλα και βγαίνοντας με ωραίες ιδέες σε επικίνδυνες αντεπιθέσεις και με τον Τσιλιγγίρη να ορίζει το τέμπο: ο νεαρός μέσος κόντεψε να κάνει το 2-0 λίγα λεπτά αργότερα, αλλά η μπάλα «έγλειψε» το δεξί δοκάρι της εστίας, ενώ ίδια ήταν η κατάληξη – στο άλλο δοκάρι – και από την προσπάθεια του Σάντσεθ.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα με αρκετή άνεση μέχρι το ημίχρονο και επέστρεψαν για το δεύτερο μισό του αγώνα δίχως αλλαγές.

Και πάλι στο 6ο λεπτό από τη στιγμή της σέντρας, ο Μακεδονικός «δάγκωσε» την άμυνα του Ηρακλή με το «δηλητήριο» του γκολ για το 2-0! Σε μια αντεπίθεση που ξεδιπλώθηκε υποδειγματικά, ο Σάντσεθ εκτέλεσε από διαγώνια θέση και νίκησε τον Βελλίδη, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας.

Άμεσα ο Κώστας Γεωργιάδης προχώρησε στη πρώτη αλλαγή, περνώντας τον Τότσκα στο παιχνίδι. Ο Αλβανός winger άλλαξε το παιχνίδι του Ηρακλή, προσθέτοντας ενέργεια και ταχύτητα στην επίθεση και προκαλώντας την οπισθοχώρηση του Μακεδονικού. Ο «Γηραιός» απείλησε με δύο πολύ δύσκολα σουτ των Πατράλη (53′) και Τότσκα (57′), τα οποία εξουδετέρωσε με υπερένταση ο Γουναρίδης, ενώ καλή στιγμή έχασε και ο Γιουμπιτάνα (61′), εκτελώντας από κοντά πάνω σε σώματα.

Με την είσοδο των Μιλισάβλιεβιτς και Ζαννάκη στο 67′, ο Γιώργος Αμανατίδης αποκατέστησε τις ισορροπίες, με τον Μακεδονικό να απορροφά ευκολότερα την πίεση. Μάλιστα, ο Μιλισάβλιεβιτς ήταν πρωταγωνιστής σε δύο πολύ καλές φάσεις για τους «πρασίνους», αρχικά έχοντας ένα πολύ καλό και λίγο άστοχο σουτ έξω από την περιοχή στο 74′ και έπειτα ξεφεύγοντας στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και δίνοντας την ασίστ στον Ζαννάκη, με τον νεαρό winger να εκτελεί ελάχιστα άουτ από διαγώνια θέση.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι, με τον Μακεδονικό να παίρνει τρίτη εντός έδρας νίκες σε ισάριθμους αγώνες και να φτάνει πια στους 10 βαθμούς, πατώντας απόψε την κορυφή του Βορείου Ομίλου!

Επόμενη πρόκληση στην έδρα του Πανσερραϊκού.

Μακεδονικός (Αμανατίδης): Γουναρίδης, Μπρατσιάνη, Λισγάρας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Σάντσεθ (67′ Ζαννάκης), Τσιλιγγίρης (67′ Μιλισάβλιεβιτς), Γαρύφαλλος (90′ Χασάνογλου), Σιμόνι (78′ Σαραντίδης)

Ηρακλής (Γεωργιάδης): Βελλίδης, Πανάγου, Κωστούλας, Χρουσιέλ, Βιτλής, Πατράλης, Σίλβα (67′ Κραγιόπουλος), Άλεξιτς (62′ Μανουσάκης), Τόμας (52′ Τότσκα), Γιουμπιτάνα, Μελούνοβιτς