Header Leaderboard Ad Code

Αθλητικά

Γ’ Εθνική: Ζωντανός για την άνοδο ο Ηρακλής. Καταιγιστικός Μακεδονικός, ελπίζει η ΑΕ Ευόσμου

Όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική την Κυριακή, 6 Ιουνίου, στις 17:00

Πολύτιμες νίκες πέτυχαν ο Ηρακλής Αμπελοκήπων και η ΑΕ Ευόσμου, ενώ «σώθηκαν» βαθμολογικά Μακεδονικός και Αγροτικός Αστέρας μετά τη διεξαγωγή της 14ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Ζωντανός στο κυνήγι της ανόδου βρίσκεται ο Ηρακλής Αμπελοκήπων, μετά την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί του Αετού Ορφανού. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 29′ λεπτό με τον Αργυρίου που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου, ενώ στην επανάληψη ο «Γηραιός» είχε αρκετές ευκαιρίες για να καθαρίσει χωρίς άγχος τον αγώνα.

Η νίκη για τον Ηρακλή είναι καθοριστική, καθώς ο πρώτος της βαθμολογίας Ορφέας Ξάνθης έχασε εντός έδρας από τον Νέστο Χρυσούπολης με 2-1 και την τελευταία 15η αγωνιστική θα κριθούν όλα. Πλέον, ο Ηρακλής βρίσκεται στο -2 από την πρώτη θέση και θέλει μόνο νίκη απέναντι στην ΑΕ Αμπελοκήπων στην Δράμα.

Καταιγιστικός ο Μακεδονικός ισοπέδωσε τον Αγροτικό Αστέρα με 4-1 εντός έδρας και σώθηκε οριστικά. Τρομερό πρώτο ημίχρονο από τους παίκτες του Παντζιαρά που πέτυχαν 3 τέρματα (στο 6′, στο 9′ και 45′ λεπτό) και σφράγισαν την νίκη από νωρίς. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν ταχύτητα και πέτυχαν και 4ο γκολ στο 54′ λεπτό και το μόνο που κατάφερε ο Αγροτικός Αστέρας ήταν να μειώσει σε 4-1 με τον Προβατίδη.

Η ΑΕ Ευόσμου ήξερε πως ο αγώνας ήταν «ζωής ή θανάτου» για την ίδια, αλλά και για τον Άρη Αβάτου. Η λύτρωση ήρθε στο 80′ όπου ο Καρανδρέας τελείωσε τις ελπίδες των φιλοξενούμενων , μιας και έκανε το 2-1 σκορ που έμεινε ως το τέλος του αγώνα. Οι «Μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν στο 18′ 1-0 με το Τσιλιγκίρη αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Γκέκα στο 39′ που ήταν και αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στη συνέχεια της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πίεσαν και βρήκαν το «χρυσό» τέρμα με τον Καρανδρέα στο 80΄ και έδωσε την πολύτιμη νίκη. Η ΑΕ Ευόσμου πλέον θα περιμένει καθώς σώζεται με ήττα της Ελπίς Σαππών από τον Νέστο Χρυσούπολης.