Connect with us
Header Leaderboard Ad Code

Αθλητικά

Για το 2×2 ο Μακεδονικός. Για την πρώτη νίκη Ηρακλής Αμπελοκήπων και Αγροτικός Αστέρας

Συνεχίζεται την Κυριακή το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής με τη 2η αγωνιστική

Τη δεύτερη νίκη θα επιδιώξει ο Μακεδονικός απέναντι στον Ποσειδώνα Μηχανιώνας, ενώ ο Ηρακλής Αμπελοκήπων θα ταξιδέψει στη Κέρκυρα θέλοντας τους τρεις βαθμούς, διότι αν δεν πάρει το διπλό θα μείνει από νωρίς πίσω στον βαθμολογικό πίνακα. Ο Αγροτικός Αστέρας υποδέχεται τον Νέο Μέγα Αλέξανδρο Ορφανίου και ψάχνει το πρώτο νικηφόρο αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα.

Η εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Νέστο Χρυσούπολης βρήκε τον Αγροτικό Αστέρα από τα πρώτα λεπτά σε θέση άμυνας, δίχως σοβαρές επιθετικές επιδιώξεις. Δεν κατάφερε να αλλάξει το σκηνικό μετά το γκολ που δέχθηκε είχε αδυναμία στο να δημιουργήσει ευκαιρίες. Στην επανάληψη προσπάθησε να γίνει πιο απειλητικός, κυρίως επειδή ο αντίπαλος προτίμησε να ρίξει βάρος στην άμυνα και παρά το ότι οι ευκαιρίες δεν έρχονταν, βρήκε το γκολ και την ισοφάριση. Το 1-1 ήταν το μάξιμουμ που μπορούσε να πάρει βάσει των όσων διεκδίκησε. Την Κυριακή θα φιλοξενήσει τον Νέο Μέγα Αλέξανδρο Ορφανίου στο «Δημήτρης Κοντικάκης» στις 15:00.

Ο Μακεδονικός ξεκίνησε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Γ’Εθνικής κατηγορίας επικρατώντας στη Βέροια επί του Μέγα Αλέξανδρου Τρικάλων Ημαθίας με σκορ 2-0. Έχασε πολλές ευκαιρίες, σημείωσε δύο γκολ, δεν απειλήθηκε στο ελάχιστο και έφτασε με περίσσια άνεση στο τελικό 0-2. Ο Μακεδονικός αντιμετωπίζει εντός έδρας την Κυριακή τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας για το ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής για τον 1ο όμιλο.

Ο Ηρακλής Αμπελοκήπων φιλοξένησε την ΑΕΠ Κοζάνης στο “Κωνσταντίνος Καραμανλής” και ηττήθηκε με το βαρύ 4-0. Την Κυριακή αγωνίζεται εκτός έδρας σε μια πολύ δύσκολη έδρα αυτή της Αθλητικής Ένωση Λευκίμμης στη Κέρκυρα. Αναμέτρηση η οποία θα ξεκινήσει στις 15:00.