Connect with us
Header Leaderboard Ad Code

Αθλητικά

Πρεμιέρα με το δεξί για τον Μακεδονικό στη Super League 2 – Νίκησε Νίκη Βόλου και «EVA»

Με 2-0 επιβλήθηκαν οι «πράσινοι»

Ο Μακεδονικός επέστρεψε και επέστρεψε νικηφόρα! Η ιστορία ξαναγράφεται, την πρώτη σελίδα την έγραψε η ομάδα του Γιώργου Αμανατίδη και την υπέγραψε ο δις σκόρερ, ο αρχηγός Στέλιος Τσουκάνης!

Οι «πράσινοι» υπέταξαν τη Νίκη Βόλου στην Θεσσαλονίκη με δύο γκολ του Τσουκάνη, ένα σε κάθε ημίχρονο, αμφότερα από εκτελέσεις πέναλτι!

Με τους Θεσσαλούς να έχουν την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά και τους γηπεδούχους να αμύνονται με συνοχή και προσοχή, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 14′ για τον Μακεδονικό, όταν ο Μιλισάβλιεβιτς ξέφυγε στην κόντρα, βρέθηκε απέναντι στον Μπάγιτς όμως πλάσαρε πάνω του.

Λίγο αργότερα, στο 19′, ο Σιμόνι δοκίμασε το αριστερό του πόδι από τη γωνία της περιοχής με τη μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ η Νίκη απάντησε με μια μεγάλη ευκαιρία στο 26ο λεπτό: ο Ροχάνο πήρε την πάσα και βρέθηκε απέναντι από τον Γουναρίδη στην γωνία της μικρής περιοχής, όμως ο έμπειρος τερματοφύλακας απέκρουσε!

Στο μισάωρο, η κακοκαιρία «EVA» έπληξε την Θεσσαλονίκη και δυνατή βροχόπτωση άλλαξε άρδην το σκηνικό στο γήπεδο του Μακεδονικού. Ο ρυθμός έπεσε, με τους ποδοσφαιριστές να προσπαθούν να προσαρμοστούν στον βρεγμένο αγωνιστικό χώρο.

Στο 44′, ο Μακεδονικός βρήκε την στιγμή του: μετά από αναστάτωση στην περιοχή της Νίκης, ο Σάντσεθ έκανε το σουτ και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γαβριηλίδη, με τον διαιτητή Δραγούση να υποδεικνύει αμέσως πέναλτι. Ο Τσουκάνης ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 1-0 εν μέσω μεγάλων πανηγυρισμών από ομάδα και φιλάθλους! Μάλιστα, όλοι οι παίκτες του Μακεδονικού έτρεξαν στον πάγκο της ομάδας, πήραν μια φανέλα με το όνομα του Μπουλάτοβιτς και την έδειξαν προς την κερκίδα, αφιερώνοντας το τέρμα στον μεγάλο άτυχο του ρόστερ, που υπέστη ολική ρήξη πρόσθιου χιαστού και έσω μηνίσκου στο γόνατο του αριστερού του ποδιού.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη έγινε ακόμη πιο πιεστική και προωθήθηκε προς την περιοχή του Μακεδονικού, έχοντας τη μεγαλύτερη στιγμή της στο 60′, ότα ο νεοεισελθών Σιαφά σούταρε από πλάγια θέση, ο Γουναρίδης απέκρουσε ασταθώς και η μπάλα κατευθύνθηκε προς την εστία του Μακεδονικού, με Λισγάρα και Σαραγιώτη να κάνουν τριπλή προσπάθεια – με τη βοήθεια και του δοκαριού – για να αποσωβήσουν το γκολ και τελικά να το καταφέρνουν, με τον τελευταίο μάλιστα να τραυματιζεται στη φάση προσωρινά!

Ο Μακεδονικός διαχειρίστηκε έξυπνα την πίεση και προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα, με τη Νίκη να χάνει μάλιστα τον Γαβριηλίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 64′.

Στο 80ό λεπτό, μια έξοχη αντεπίθεση των «πρασίνων» έφερε τον Ζαννάκη απέναντι στον Μπάγιτς, με το νεαρό winger να δοκιμάζει ντρίμπλα και να ανατρέπεται: ο Τσουκάνης ανέλαβε και αυτήν την εκτέλεση στο 81′ και χρίστηκε σκόρερ ξανά, γράφοντας το 2-0 εν μέσω αποθέωσης!

Το παιχνίδι έληξε χωρίς να αλλάξει κάτι, με τον Μακεδονικό να πανηγυρίζει την πρώτη του επαγγελματική νίκη ξανά μετά από 32 χρόνια και να θέτει την πρώτη από τις βάσεις που χρειάζεται για να πετύχει στην φετινή σεζόν!

Μακεδονικός (Αμανατίδης): Γουναρίδης, Μπρατσιάνη, Λισγάρας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος (75′ Ζαννάκης), Σάντσεθ (58′ Σαραντίδης), Μιλισάβλιεβιτς (75′ Τσιλιγγίρης), Γαρύφαλλος (90′ Κοτταρίδης), Σιμόνι (90′ Γουνόπουλος)

Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Κάσσος, Γρομητσάρης, Δεληζήσης, Αναστασίου, Κυριακίδης, Τσουκαλάς (58′ Μιλούνοβιτς), Γαβριηλίδης, Μιράντα (77′ Μέτσε), Μορέιρα (70′ Παναγιωτίδης), Ροχάνο (58′ Σιαφά)