Connect with us
Header Leaderboard Ad Code

Αθλητικά

«Λύτρωση» για Ηρακλή, νίκη για Αγροτικό Αστέρα, «Χ» η ΑΕ Ευόσμου

Τα αποτελέσματα των ομάδων της Δ.Θεσσαλονίκης για την 11η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής κατηγορίας

Λύτρωση στο 88′ για τον Ηρακλή Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης στην έδρα του Διδυμότειχου, καθώς οι παίκτες του Σπύρου Μπαξεβάνου μπορεί να δυσκολεύτηκαν αλλά στο τέλος πανηγύρισαν το τρίποντο με 1-0 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Πλέον, είναι μονόδρομος το 4 στα 4 στις εναπομείναντες αγωνιστικές ενώ ταυτόχρονα ο Γηραιός επιθυμεί γκέλα του πρωτοπόρου Ορφέα Ξάνθης.

Νίκη εκτός έδρας επί της Αναγέννησης Γιαννιτσών με σκορ 2-1 πέτυχε ο Αγροτικός Αστέρας που ετοιμάζεται για το μεγάλο ντέρμπι της 9ης εξ’ αναβολής αναμέτρηση την προσεχή Τετάρτη, 19 Μαΐου, με τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας που είχε αναβληθεί λόγω κρουσμάτων. Οι «σταχυφορόι» άνοιξαν το σκορ 1-0 με τον Μαντζίρη στο 22ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Μάκη Κατσαβάκη προσπάθησαν να τελειώσουν το παιχνίδι και αυτό έγινε στο 63ο με τον Προβατίδη να σκοράρει σε ακόμα μια αγωνιστική και με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 2-1 αλλά να μην μπορούν να καταφέρουν κάτι στο υπόλοιπο του αγώνα.

Ισόπαλοι χωρίς τέρματα 0-0 αναδείχθηκαν ΑΕ Ευόσμου και Εθνικός Σοχού στην 11η αγωνιστική. Η ομάδα του Ευόσμου στάθηκε καλύτερα στο α’ μέρος του παιχνιδιού, έχοντας αρκετές ευκαιρίες τις οποίες δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε κάποιο τέρμα. Στην επανάληψη, «οι Μπλαουγκράνα» είχαν την κατοχή και απείλησαν αρκετές φορές την εστία των φιλοξενούμενων αλλά δεν βρήκαν το τέρμα, ώστε να πάρουν μια βαθμολογική και ψυχολογική νίκη.

Ρεπό είχε αυτή την αγωνιστική η ομάδα του Μακεδονικού, με την επόμενη προγραμματισμένη εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στον ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας. Οι παίκτες του Παντζιαρά ξεκουράζονται μετά τη νίκη «ανάσα» με σκορ 2-0 επί της Καλλικράτειας που τους έφερε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.