Connect with us
Header Leaderboard Ad Code

Αθλητικά

Νίκησε ο Ηρακλής την ΑΕ Ευόσμου. Τι έκαναν Μακεδονικός και Αγροτικός Αστέρας (φωτό)

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής κατηγορίας

Πήρε το τρίποντο εντός έδρας ο Ηρακλής Αμπελοκήπων απέναντι στην ΑΕ Ευόσμου με σκορ 3-1 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνική κατηγορίας και δίνει μάχη για την κατάκτηση της πρωτιάς στον 1ο όμιλο.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ηρακλής Αμπελοκήπων είχε την κατοχή της μπάλας, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, μπροστά από την εστία της ΑΕ Ευόσμου με πιο κλασική ευκαιρία την απόκρουση του Μπαϊμάκη, μετά από πλασέ μέσα από την περιοχή του Παπαδόπουλου. Το σκορ άνοιξε 1-0 στο 30ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Ροτζέριο Μάρτινς και λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Τσίτας πέτυχε το δεύτερο τέρμα της ομάδας και έγραψε το 2-0. Με την επανάληψη, η ομάδα του Παναγιώτη Κορμάρη, μπήκε δυνατά και μείωσε γρήγορα στο 48’ με κεφάλια του Λάμι και αλλά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει, με τον «Γηραιό» στο 82΄ να γράφει το τελικό 3-1.

Ο Αγροτικός Αστέρας έχασε με σκορ 2-4 από τον Θερμαϊκό Θέρμης στο «Δημήτρης Κοντικάκης». Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 15ο λεπτό με τον Κράββαρη αλλά η χαρά τους κράτησε μόλις τρία λεπτά, καθώς ο Προβατίδης ισοφάρισε στο 18′ σε 1-1. Η ομάδα της Θέρμης πέτυχε άλλα δύο τέρματα στο 30′ με δεύτερο προσωπικό γκολ του Κράββάρη και στο 43ο λεπτό με τον Χαραλαμπίδη. Στο 2ο μέρος, οι «σταχυοφόροι » πίεσαν και βρήκαν και δεύτερο τέρμα με ξανά τον Προβατίδη στο 63′, μείωσαν σε 2-3 ωστόσο η χαριστική βολή ήρθε στο 85′ με τους φιλοξενούμενους και πετυχαίνουν και 4ο γκολ.

Ο Μακεδονικός κέρδισε με σκορ 2-0 τον Νέο ΠΟ Καλλικράτειας και ξεμπέρδεψε οριστικά από τις τελευταίες θέσεις. Στο πρώτο μέρος ο αγώνας δεν είχε κάποια κλασική ευκαιρία, ενώ στην επαληψη οι παίκτες του Παντζιαρά ανέβασαν στροφές και στο 64′ άνοιξαν το σκορ 1-0 με τον Τσοκάνη. Στη συνέχεια οι ομάδες είχαν κάποιες φάσεις αλλά ο Μακεδονικός έβαλε το κερασάκι στην τούρτα 2-0 και έσπασε την κατάρα των ισοπαλιών.